ČR: Míra nezaměstnanosti v dubnu na úrovni 3,2 %. Index spotřebitelských cen v dubnu +0,3 % m/m a +1,9 % r/r.
USA: Index spotřebitelských cen v dubnu +0,2 % m/m a +2,5 % r/r. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 211 tisíc.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna společně s dalšími středoevropskými měnami v ranních hodinách posilovala vůči euru a v průběhu dne se pak obchodování stabilizovalo převážně lehce pod hranicí 25,50 CZK/EUR. Včerejší vývoj na trhu vnímáme jako korekci prodejních tlaků, kterým středoevropské měny čelily od začátku týdne. Co se týče nových ekonomických statistik, tak včera byly zveřejněny nezaměstnanost a inflace za duben. Spotřebitelská inflace v dubnu zrychlila z březnových 1,7 % na 1,9 %, nicméně směrem do dalších měsíců letošního roku je stále pravděpodobnější, že se spotřebitelská inflace bude častěji pohybovat pod, než nad hladinou dvou procent. Na druhé straně rekordně nízká nezaměstnanost, rekordně vysoká spotřebitelská důvěra a silný reálný růst mezd jsou faktory, které by v domácí ekonomice přeci jen měly udržovat určitý inflační potenciál. Proinflačním rizikem je nově i rostoucí cena ropy. Míra nezaměstnanosti měřená Úřadem práce dále klesla na 3,2 % a k poslednímu dubnovému dni evidovaly úřady práce méně než 243 tisíc uchazečů o zaměstnání, což je nejnižší hodnota od srpna 1997. Na jedno volné pracovní místo v dubnu připadalo 0,91 uchazeče, což představuje evropský a pravděpodobně i světový unikát v tržní ekonomice.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru posilovala v průběhu dne až k 21,36 CZK/USD, posléze část zisků umazala a ukončila na 21,45 CZK/USD. Slábnoucím tlakům čelila i na měnovém páru se zlotým, kde se jí však do závěru odpoledne podařilo vrátit k hranici 6,0 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint i polský zlotý si včera polepšily a na konci obchodní seance se kotovaly na 314,4 HUF/EUR, resp. na 4,244 PLN/EUR.
EURUSD: Americký dolar vůči euru pozastavil posilující trend, který jej bez větších pauz doprovází již tři týdny. Během dne se obchodování na eurodolaru přesunulo až k hladině 1,194 USD/EUR, později se však vracelo do blízkosti hranice 1,190 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Zápis ze zasedání ČNB
USA: Ceny dováženého zboží (duben), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (květen)