Klíčové události
- ČR: Spotřebitelské ceny v květnu ve srovnání s dubnem poklesly o 0,2 % a v meziročním srovnání vzrostly o 1,3 %. Podle České národní banky (ČNB) představují zveřejněná data protiinflační riziko vůči stávající prognóze ČNB. Nezaměstnanost, vyjádřená jako podíl nezaměstnaných osob, v květnu poklesla na 7,5 % z dubnových 7,7 %.
- Eurozóna: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny podle výzkumné skupiny Sentix v červnu vzrostla na -11,6 bodu z květnových -15,6 bodu.
- Slovensko: Průmyslová produkce v dubnu poklesla o 1,9 % m/m a vzrostla o 2,2 % r/r. Stavební produkce v dubnu poklesla o 0,5 % m/m a o 4,6 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruně vstup do nového týdne nevyšel a vůči euru odevzdala téměř veškeré páteční zisky. Na měnovém páru s eurem se ještě v dopoledních hodinách obchodovalo těsně nad hladinou 25,50 CZK/EUR, ale během odpoledne koruna oslabila a zamířila k úrovni 25,70. Za oslabením koruny lze hledat především technické faktory, vývoj ve středoevropském regionu, ale svoji roli mohla sehrát i zveřejněný květnový růst cen (index CPI). Nižší než očekávaný růst cen podle ČNB představuje protiinflační riziko proti stávající prognóze ČNB. To konkrétně znamená, že ČNB bude dále aplikovat uvolněnou měnovou politiku a vzhledem k téměř nulovým sazbám to bude prostřednictvím směnného kurzu. Silnější koruna by se tak centrálním bankéřům neměla příliš zamlouvat. Tato skutečnost podporuje do dalších týdnů výhled spíše slabší koruny k euru a její směřování k hranici 26 CZK/EUR i výše. Vůči dolaru koruna rovněž oslabovala a v závěru dne se kurz kotoval v blízkosti hladiny 19,50 CZK/USD. K polskému zlotému se obchodovalo v pásmu 6 – 6,05 CZK/PLN.
- Zbylé středoevropské měny vůči euru rovněž ztrácely. Polský zlotý se opět vydal směrem k hranici 4,30 PLN/EUR a během odpoledne se již kurz kotoval na hladině 4,27, dnes ráno ještě o groš výše. Maďarský forint si připsal poměrně silné ztráty a přiblížil se na dohled hranici 300 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru bylo obchodování klidné bez výraznějších změn, k čemuž dopomohl i téměř prázdný ekonomický kalendář. Vše podstatné se odehrávalo v blízkosti hladiny 1,32 USD/EUR.
Dnešní očekávaná data a události
- Německo: Jednání německého ústavního soudu
- Slovensko: Průměrná reálná mzda, Tržby v průmyslu (duben)