Akcenta top

Ranní zprávy 11.6.2015

Ranní zprávy 11.6.2015

Klíčové události


• ČR: Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl zopakoval, že centrální banka neopustí kurzový závazek dříve, než ve druhém pololetí roku 2016. Ukončení tohoto kurzového závazku má přijít až tehdy, kdy bude česká ekonomika bezpečně zbavena všech deflačních rizik. Hampl také uvedl, že se zhmotňují pozitivní efekty na trhu práce, a že hlavním tahounem zotavení ekonomiky je v současné době domácí poptávka. Viceguvernér připojil i svůj názor, že by bylo ideální zanedlouho po ukončení kurzového závazku zvýšit úrokové sazby. 
• Slovensko: Průmyslová produkce v dubnu +4,7 % r/r.
• Eurozóna: ECB zvýší strop řeckého programu záchranné likvidity ELA z 80,7 na 83 miliard EUR. Německo zváží, zda nabídne Řecku odstupňovanou dohodu o pomoci.


Vývoj na devizovém trhu 


• CZK/EUR: Koruně se včera vůči euru dařilo a zamířila lehce pod hranici 27,30 CZK/EUR. Do pozdního odpoledne posílila k úrovni 27,26 CZK/EUR. Během dne nebyla zveřejněna žádná nová data z domácí ekonomiky. Vyjádření viceguvernéra Hampla neměla na vývoj koruny znatelný dopad.
• CZK/USD & CZK/PLN: Koruna na měnovém páru s americkým dolarem v průběhu dne několikrát obrátila směr. V závěru obchodní seance se pohybovala mírně v zisku na hladině 24,12 CZK/USD.  Vůči zlotému naopak nabrala ztráty a kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 6,599 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn připoutal pozornost zlotý, který včera předvedl nejlepší výsledek v rámci svého regionu. V pozdních odpoledních hodinách se pohyboval na 4,139 PLN/EUR. Forint zaznamenal výkyvy na obě strany. Ukončil nepatrně silnější na hranici 312,0 HUF/EUR.
• USD/EUR: Euro na hlavním měnovém páru nejdříve posílilo k hladině 1,138 USD/EUR. Ještě dopoledne se ale vrátilo na původní hodnoty kolem 1,130 USD/EUR. Pohyby eurodolaru se po zbytek evropské obchodní seance již nijak výrazně nevzdálily od této hranice. Hlavním hybatelem vývoje jsou nadále vyjednávání s Řeckem.  Zatím se stále nerýsuje dohoda tamní vlády s věřiteli, což udržuje investory v nejistotě a zvyšuje volatilitu na trzích. S částečným ústupkem přišlo Německo, které navrhlo formu „odstupňované pomoci“. Pro řeckou vládu by tedy stačilo, kdyby prozatím zavedla jen jednu z požadovaných reforem.


Očekávaná data a události  


• USA: Maloobchodní prodeje (květen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Podnikové zásoby (duben)
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností