Akcenta top

Ranní zprávy 11.6.2019

Ranní zprávy 11.6.2019
CZ2019-06-11 

Klíčové události

  • Slovensko: Průmyslová produkce v dubnu vzrostla o 6,3 % r/r.
  • ČR: Podíl nezaměstnaných osob v květnu klesl na 2,6 %.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Česká měna začala nový týden skokovým oslabením. Pak ale většinu svých ztrát během pondělí smazala a okolo páté hodiny odpoledne se obchodovala s kurzem 25,61 CZK/EUR. Z dat z české ekonomiky za zmínku stál především květnový podíl nezaměstnaných osob, který byl v České republice 2,6 %. To je nejnižší úroveň od roku 2005. V současné době ovšem trh práce na kurz české koruny nemá příliš velký vliv. Nezaměstnanost je totiž extrémně nízká a šance že se situace zásadně zhorší, je velmi malá. Kurz koruny tak i nadále spíš bude ovlivňovat vývoj v eurozóně a kurzy dalších významných evropských měn. Zajímavě pak česká měna může reagovat i po dnešním zveřejnění indexu spotřebitelských cen, který ukáže, zda se inflace přiblíží inflačnímu cíli ČNB či nikoli.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna začala nový týden vůči dolaru oslabením. Toto oslabení ovšem nemá základy ve změně fundamentu a česká měna tak spíše korigovala zisky, které si připsala v minulém týdnu. Vůči americké měně nakonec kurz koruny vystoupal až na úroveň 22,63 CZK/USD. Vůči polskému zlotému podobně jako vůči euru koruna začala nový týden oslabením, aby pak většinu svých ztrát během pondělního odpoledne smazala. Kurz CZK/PLN se tak v pátek odpoledne pohyboval na hladině 6,01.
  • EURHUF & EURPLN: Kurz eura vůči maďarském forintu se většinu pondělního obchodování pohyboval do strany a okolo páté hodiny odpoledne se měnový pár HUF/EUR obchodoval na hladině 320,03. Kurz další regionální měny, polského zlotého, se pak v pátek odpoledne obchodoval vůči euru na úrovni 4,26 PLN/EUR. Celkově se dá říci, že obchodování středoevropských měn bylo včera z důvodu nedostatku významných fundamentálních událostí poměrně klidné.
  • EURUSD: Ani měny eurodolaru si neprošli na začátku nového týdne zásadními změnami. Z fundamentálního hlediska žádná významná data nepřišla a trhy tak především řeší, zda příští týden americký Fed sníží úrokové sazby, či nikoli. Kurz eurodolaru pak mírně zkorigoval růst z minulého týdne a okolo páté hodiny odpoledne se pohyboval na úrovni 1,132 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • ČR: Index spotřebitelských cen CPI (květen)
  • Velká Británie: Změna počtu žadatelů o podporu v nezaměstnanosti (květen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností