ČR: Průmyslová produkce v květnu +8,6 % r/r, jedná se o nejrychlejší tempo od loňského června. Maloobchodní tržby v květnu +7,5 % r/r. Stavebnictví v květnu -4,3 % r/r. Česká národní banka nakoupila v květnu při intervencích 575 mil. EUR.
Německo: Obchodní bilance vykázala v květnu přebytek ve výši 22,2 mld. EUR.
Maďarsko: Obchodní bilance vykázala v květnu přebytek ve výši 755 mil. EUR. Index spotřebitelských cen v červnu -0,2 % r/r.
USA: Míra nezaměstnanosti v červnu na úrovni 4,9 %. Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru v červnu: +265 tisíc. Spotřebitelské úvěry v květnu: 18,6 mld. USD. Průměrná hodinová mzda v červnu +0,1 % m/m.
MMF: Mezinárodní měnový fond uvedl, že ekonomický růst eurozóny v roce 2017 pravděpodobně zpomalí na 1,4 % z letošních 1,6 %, a to hlavně kvůli Brexitu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru v závěru minulého týdne pohybovala v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR. Kolem 17. hodiny se obchodovalo na 27,03 CZK/EUR. Data z domácí ekonomiky sice nepatrně zaostala za očekáváními, nicméně i tak vykázala velmi slušné výsledky. Nebylo však překvapením, že koruna tato čísla opět ponechala bez jakékoliv reakce.
USDCZK & PLNCZK: Koruna na páru s americkým dolarem zaznamenala v průběhu dne výkyvy na obě strany. Obchodní seanci završila na hladině 24,47 CZK/USD. Vůči zlotému si domácí měna pohoršila a týden ukončila na 6,124 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se v pátek dařilo. Forint vůči euru posílil do pozdního odpoledne k úrovni 313,8 HUF/EUR. Zlotý se do závěru odpoledne přesunul k hranici 4,41 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se odehrály pohyby na obě strany. Nejdříve americký dolar posílil k úrovni 1,10 USD/EUR a následně se do vedení dostalo euro a obchodování se krátkodobě přesunulo k 1,112 USD/EUR. Během pozdního odpoledne došlo na trzích ke korekci a eurodolar zakončil evropskou seanci na 1,104 USD/EUR. Čísla z amerického trhu práce dopadla dobře a do značné míry pomohla ulevit od obav, že se situace na tamním pracovním trhu začíná výrazněji zhoršovat. Data ale na druhou stranu nepomohla změnit očekávání okolo zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu, jelikož důsledky z Brexitu jsou stále ještě velkou neznámou a celkové výsledky ekonomických dat ze Spojených států zatím nejsou dostatečně robustní.
Očekávaná data a události
Slovensko: Průmyslová produkce (květen), Obchodní bilance (květen), Stavebnictví (květen)