Akcenta top

Ranní zprávy 12.06.2020

Ranní zprávy 12.06.2020
CZ2020_06_12

Klíčové události

  • USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 6. června činily 1,54 mil. Ceny průmyslových výrobců v květnu vrostly o 0,4 % m/m a poklesly o 0,8 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna se vůči euru již více jak týden pohybuje v tzv. bočním trendu vymezeném úrovněmi 26,50 a 26,75 CZK/EUR, pokud tedy nepočítáme krátkodobý výlet koruny na slabší hodnoty minulý čtvrtek (4/6). S kurzem koruny zatím výrazněji nezahýbaly ani domácí makroekonomické statistiky z první poloviny tohoto týdne (slabá průmyslová produkce a zpomalení spotřebitelské inflace), ani zasedání Americké centrální banky (Fed) ve středu večer. A vzhledem k tomu, že se v nadcházejících dnech již žádných významnějších domácích statistik nedočkáme, tak je jasné, že koruna bude primárně reagovat na vývoj nálady na finančních trzích a na vývoj ve středoevropském regionu. O něco pravděpodobnější se v tuto chvíli jeví to, že se koruna v nejbližších dnech vydá z bočního trendu směrem nahoru, tj. oslabí.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek mírně oslabila. Obchodování probíhalo v rozmezí 23,30 – 23,55 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování pod hranicí 6 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint včera oslabil a odpoledne zamířil nad hladinu 345 HUF/EUR. Oslaboval i polský zlotý, a to na téměř 4,48 PLN/EUR. Zobchodované objemy byly nízké, když v Polsku byl včera státní svátek.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek obchodovalo v rozmezí 1,133 – 1,14 USD/EUR a v podstatě celý den byl o hledání směru, kterým se euro vydá. Trh ještě během čtvrtku vstřebával středeční zasedání Americké centrální banky (Fed), na kterém se sice neupravovaly parametry měnové politiky (úrokové sazby a nepřímo i měsíční objem nakupovaných cenných papírů byly potvrzeny), ale byla zveřejněna nová makroekonomická prognóza a výsledně se Fed možná zase o něco blíže posunul možné kontrole výnosové křivky. Pokud by k tomu v blízké budoucnosti došlo, tak by se pravděpodobně kontroloval výnos na splatnosti 2–3 roky. Na jednu stranu je evidentní, že Fed bude držet velmi uvolněnou měnovou politiku po dlouhou dobu, což by mělo dále oslabovat dolar. Na straně druhé k tomu, aby dolar dále oslaboval je nutné, aby byly definitivně zažehnány obavy z budoucího globálního hospodářského vývoje a aby to potvrdila i čísla. Od toho jsme však ještě poměrně daleko. Vůbec totiž není zřejmé, jak se bude vyvíjet globální ekonomika ve druhé polovině letošního roku, když vše jsou pouze odhady. A dokud nezačnou chodit zcela jasné signály, že je vše na dobré cestě, tak nelze ani počítat s dlouhodobým oslabováním dolaru.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Průmyslová produkce (duben)
  • Polsko: Běžný účet platební bilance (duben)
  • USA: Ceny vývozu a dovozu (květen), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (červen), projevy centrálních bankéřů (Fed) – Barkin
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností