Akcenta top

Ranní zprávy 12.06.2023

Ranní zprávy 12.06.2023
CZ2023_06_12

Klíčové události

  • Polsko: Záznam z květnového zasedání Polské centrální banky (NBP): Hospodářské oživení by mohlo přijít ve druhé polovině letošního roku. Situace na trhu práce je i nadále příznivá. Očekáváme další zpomalování inflace, včetně jádrové složky. Dle některých členů ale může být tento proces v porovnání s březnovou projekcí pomalejší a inflace nemusí zamířit k cíli až do konce roku 2025 (navýšení sazeb nebylo dostatečné). Nedávné posílení polského zlotého podporuje dezinflační proces, jeho další zisky by mohly podpořit snižování inflace. Další rozhodnutí NBP budou záviset na příchozích datech.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Česká koruna vůči euru v pátek nedokázala umazat čtvrteční ztráty, naopak je dále prohloubila. Na konci odpoledne se obchodovalo na úrovni 23,70 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný, dnes budou zveřejněna květnová data o vývoji tuzemské spotřebitelské inflace. Za pozornost však stály rozhovory se členy bankovní rady České národní banky (ČNB). T. Holub věří, že se v první polovině příštího roku podaří dosáhnout dvouprocentního inflačního cíle (s tím počítá základní scénář prognózy). Dle něj však existuje riziko, že to nepůjde tak hladce. I nadále se přiklání k alespoň symbolickému navýšení sazeb, především z hlediska psychologického – ČNB by tak dala signál, že na boj s inflací nerezignovala. Ke zvýšení sazeb však dle Holuba mělo dojít již ve druhé polovině minulého roku či začátkem toho letošního. Nyní to již nemá takový význam, protože vzhledem ke zpoždění dopadu měnové politiky (rok – rok a půl) již není možné zasáhnout první polovinu příštího roku (kde by dle Holuba bylo ideální být s inflací opět na cíli). Uvedl také, že pokud se vše bude vyvíjet dobře, snižování sazeb by mohlo přijít již v první polovině 2024. Dle viceguvernérky E. Zamrazilové by pak inflace již v červnu mohla být jednociferná. Uvedla také, že centrální banka nemůže zastavit inflaci a dle jejího názoru by byla nyní inflace stejně vysoká, i kdyby loni v létě proběhlo výraznější navýšení sazeb.
  • USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s dolarem koruna odevzdala většinu čtvrtečních zisků a obchodování se vrátilo nad hranici 22,0 CZK/USD. České měně se nedařilo ani vůči polskému zlotému, kdy prohloubila čtvrteční ztráty a výrazněji oslabila mírně pod hladinu 5,35 CZK/PLN. Zamířila tak na svá roční minima.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo maďarskému forintu, který posílil k hladině 368 HUF/EUR. Zisky si vůči euru dokázal připsat také polský zlotý, který postupně zamířil z hladiny 4,47 PLN/EUR na úroveň 4,44 PLN/EUR. Nachází se tak na svých maximech od prosince 2020.
  • EURUSD: Na hlavní měnovém páru se v souhrnu dařilo americkému dolaru, který tak umazal část svých čtvrtečních ztrát. Obchodování se přesunulo k hladině 1,076 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • ČR: Index spotřebitelských cen (květen)
  • USA: Inflační očekávání spotřebitelů (květen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností