Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v červenci klesá na -12,2 b.
Německo: Spotřebitelské ceny v červnu dle finálních dat vzrostly o 0,3 % m/m a o 6,4 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU o 0,4 % m/m a o 6,8 % r/r). Index ekonomického sentimentu ZEW v červenci klesá na -14,7 b. Dílčí index hodnocení současné situace klesá na -59,5 b.
USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB v červnu vzrostl na 91,0 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura se včera obchodovalo převážně v pásmu 23,84 – 23,88 CZK/EUR. V souhrnu koruna mírně posílila. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný, za pozornost budou dnes stát tuzemská červnová data z pracovního trhu.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru česká měna zprvu oslabovala. Ráno se obchodovalo pod hladinou 21,65 CZK/USD, postupně koruna zamířila nad úroveň 21,75 CZK/USD. Později část ztrát umazala a na konci odpoledne se obchodovalo na hladině 21,70 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se koruně nepodařilo umazat pondělní ztráty a opět zakončila nad hladinou 5,35 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu podařilo udržet pondělní zisky a dále posílil. V závěru odpoledne se na měnovém páru s eurem pohyboval na úrovni 378 HUF/EUR. Předešlé zisky vůči společné evropské měně si udržel také polský zlotý, když zakončil na úrovni 4,44 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera euru podařilo udržet pondělní zisky a zakončilo mírně pod hranicí 1,10 USD/EUR. Pro dnešní vývoj na eurodolaru bude důležitá americký červnová spotřebitelská inflace zveřejněná v odpoledních hodinách. Včerejšek přinesl finální data o německé spotřebitelské inflaci za červen, která byla potvrzena na 6,4 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU 6,8 % r/r). Vzrostla tak z květnového 14měsíčního minima 6,1 % r/r a nachází se výrazně nad 2% cílem Evropské centrální banky (ECB). Jádrová inflace pak vzrostla z 5,4 % r/r na 5,8 % r/r. Zveřejněn byl také průzkum institutu ZEW v Německu a celé eurozóně. Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku Německa i eurozóny je nejnižší od loňského prosince. Odborníky znepokojuje zejména slábnoucí poptávka z Číny, obávají se také růstu úrokových sazeb v eurozóně a USA.
Očekávaná data a události
ČR: Podíl nezaměstnaných osob (červen)
Eurozóna: Projevy členů ECB: Lane
USA: Index spotřebitelských cen (červen), Béžová kniha Fedu, Projevy členů Fedu: Bostic, Mester, Kashkari