ČR: Index spotřebitelských cen se v srpnu meziročně zvýšil o 8,5 procenta. V rámci meziměsíčního srovnání došlo rovněž k nárůstu, a sice o 0,2 procenta.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Ačkoliv byl včerejšek na klíčové ekonomické události poněkud skoupý, k jednomu zásadnímu oznámení přeci jen došlo. Týkalo se vývoje srpnové míry inflace v Česku. Spotřebitelské ceny minulý měsíc oproti červenci mírně vzrostly o 0,2 procenta, a to především kvůli zvýšení cen pohonných hmot. V meziročním srovnání došlo v srpnu k dalšímu zpomalení meziročního tempa růstu spotřebitelské inflace na 8,5 procenta (z červencových 8,8 procenta), tedy přesně jak předpovídala ČNB. Důvodem dražších pohonných hmot bylo jak zvýšení spotřební daně z nafty, tak i růst cen ropy na světových trzích v kombinaci s oslabením české koruny. Trochu překvapivě došlo v srpnu k mírnému růstu cen elektřiny a nájemného z bytu. Meziměsíčně naopak poklesly ceny potravin, a to především u sezonní zeleniny. Meziroční dynamika spotřebitelské inflace zvolní i v září a je velmi pravděpodobné, že meziroční tempo inflace poklesne pod osm procent. Říjen ovšem následně přinese opětovné zrychlení růstu nad devět procent, a to s ohledem na takzvaný úsporný tarif. V souhrnu za celý letošní rok se bude růst cenové hladiny pravděpodobně pohybovat kolem 11 procent, přičemž v příštím roce jsou dle analytika Akcenty Miroslava Nováka i nadále dosažitelná procenta dvě, tedy inflační cíl ČNB. A jaká situace panovala v pondělí na devizových trzích? Koruna na úvod nového obchodního týdne pokračovala ve svém oslabování vůči euru, přičemž to dosáhlo nových maxim. Jednotná evropská měna je aktuálně nejdražší od začátku loňského listopadu – na trhu je totiž k mání za 24,52 Kč.
USDCZK & PLNCZK: Drahý je aktuálně i americký dolar, jenž v pondělí, podobně jako tomu bylo v předchozím případě, posílil na úkor koruny a včerejší obchodování uzavřel kurzem 22,82 CZK/USD. Oba výše zmíněné nezdary si tuzemská měna alespoň částečně vykompenzovala svým výkonem proti polskému zlotému. Zejména zásluhou dopoledním zisků dokázala na tomto trhu snížit hodnotu devizového kurzu o dva haléře na 5,27 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Dařilo se naopak maďarskému forintu, který je aktuálně nejsilnější za posledních šest dní. Jeho kurz vůči jednotné evropské měně v pondělí poklesl k hranici 383,8 HUF/EUR. Zcela opačný vývoj byl včera k vidění na měnovém páru eura a polského zlotého – po počátečním zaváhání euro zabralo a upevnilo svoji pozici k hladině 4,648 PLN/EUR. To značí nové maximum od poloviny letošního dubna.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru tvořeném eurem a dolarem to dlouhou dobu vypadalo na remízu, nakonec se však vítěz našel. Stala se jím prvně uvedená měna, která v samém závěru obchodování posílila na hodnotu 1,075 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (září).
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (září), běžný účet platební bilance.