Akcenta top

Ranní zprávy 12.1.2016

Ranní zprávy 12.1.2016
CZ2016-01-12

Klíčové události

  • ČR: Podíl nezaměstnaných osob v prosinci vzrostl na 6,2 % z listopadových 5,9 %.
  • Eurozóna: Index důvěry investorů Sentix v lednu poklesl na 9,6 bodu z prosincových 15,7 bodu.
  • USA: Index podmínek na pracovním trhu v prosinci vzrostl na 2,9 bodu.
  • Slovensko: Průmyslová produkce v listopadu vzrostla o 1,9 % m/m a o 11,9 r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na měnovém páru koruny vůči euru v úvodu týdne pokračovalo obchodování těsně nad hladinou 27 CZK/EUR. Statistika nezaměstnanosti se do kurzu podle předpokladu nijak nepromítla. Dnes bude zveřejněna prosincová míra spotřebitelské inflace, kde očekávám meziroční růst o pouhých 0,1 %. Pokud by však koruna po inflačních datech oslabila, bylo by to překvapením. To, že by totiž Česká národní banka na nízkou inflaci reagovala, moc pravděpodobné není a vůči vývoji na trzích emerging markets zůstává koruna imunní.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna na úvod nového týdne oslabila a v závěru odpoledne se nacházela kolem hladiny 24,90 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala kolem hladiny 6,20 CZK/PLN a testovala své prosincové maximum.
  • EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se nedařilo ani na úvod nového týdne. Riziková aktiva jsou vzhledem k vývoji v Číně pod prodejním tlakem a negativní dopady jsou dobře patrné i ve středoevropském regionu. Polský zlotý v pondělí testoval prosincové minimum na úrovni 4,365 PLN/EUR. Kromě vnějších faktorů (Čína) zlotému momentálně neprospívají ani faktory domácí. Dnes budou mít projevy kandidáti do bankovní rady polské centrální banky (NBP). V blízké budoucnosti je velice pravděpodobné, že NBP v novém složení přistoupí ke snížení úrokových sazeb. V tomto týdnu by měla navíc polská vláda představit detaily sektorové bankovní daně. Maďarský forint vůči euru oslabil nad úroveň 317 HUF/EUR a podobně jako zlotý se pohybuje v blízkosti prosincového minima.
  • EURUSD: Euro vůči americkému dolaru na úvod nového týdne mírně oslabilo, když se většina obchodů uskutečnila v rozmezí 1,085 – 1,09 USD/EUR. Včera nebyla zveřejněna žádná důležitější data z americké či evropské ekonomiky. Obchodování se od prosincového zasedání Evropské centrální banky odehrává v postranním trendu vymezeném hranicemi 1,07, respektive 1,08 - 1,105 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • ČR: Index spotřebitelských cen (prosinec), Maloobchodní tržby (listopad), Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí)
  • USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB (prosinec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností