Akcenta top

Ranní zprávy 12.10.2015

Ranní zprávy 12.10.2015
CZ2015-10-12

Klíčové události


• ČR: Index spotřebitelských cen v září -0,2 % m/m a +0,4 % r/r.
• Slovensko: Průmyslová produkce v srpnu -0,5 % r/r. Obchodní bilance v září v přebytku 87,4 mil. EUR.
• Maďarsko: Obchodní bilance podle předb. odhadů v srpnu v přebytku 459,2 mil. EUR.
• USA: Ceny dováženého zboží v září -0,1 % m/m. Velkoobchodní zásoby v srpnu +0,1 % m/m.


Vývoj na devizovém trhu 


• EURCZK: Koruna na měnovém páru s eurem v pátek mírně posílila a podařilo se jí umazat ztráty ze čtvrtka. Na konci obchodní seance se pohybovala na úrovni 27,10 CZK/EUR. Výsledek zářiové inflace se do vývoje kurzu nepromítl. Stejně jako v minulém týdnu, i pro nadcházející dny očekáváme, že se koruna od současných hodnot příliš nevzdálí a bude se obchodovat relativně blízko intervenční hranice 27 CZK/EUR.
• USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru reagovala na dění na hlavních trzích, kde dolar celkem výrazně oslabil. Domácí měna z této situace profitovala a z hodnot kolem 24,05 CZK/USD posílila k hladině 23,86 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna nejdříve slábla, posléze však ztráty anulovala a kolem 17. hodiny se kotovala v blízkosti 6,425 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Vývoj zbylých středoevropských měn byl lehce rozkolísaný. Zlotý zamířil k hranici 4,20 PLN/EUR, ale nepodařilo se mu jí dosáhnout. Místo toho se trend obrátil a zlotý se nakonec dostal ke slabším hodnotám a ukončil na 4,222 PLN/EUR. Obdobný scénář následoval i forint, který se však ztrátám vyhnul. Během pozdního odpoledne se pohyboval u hranice 311 HUF/EUR.
• EURUSD: Na hlavním měnovém páru bylo v závěru týdne rušno. Americký dolar se dostal do červených čísel a přesunul se k nejslabším hodnotám od poloviny září. Kolem 17. hodiny se eurodolar obchodoval na úrovni 1,136 USD/EUR. Ekonomický kalendář byl v pátek prázdný. Na oslabení dolaru se nejspíše podepsal zápis ze zářiového zasedání Fedu, který byl zveřejněn ve čtvrtek večer. Zápis potvrdil zdrženlivý přístup měnového výboru ke zvýšení úrokových sazeb a podpořil tak spekulace, že k utažení měnového politiky dojde až v příštím roce. Dnes se nových dat také nedočkáme. Mnoho důležitých ukazatelů je naplánováno až na druhou polovinu týdne. Eurodolar by ale dnes mohl rozhýbat jiný faktor. Dva představitelé Fedu se vyjádří k měnové politice americké centrální banky. Pokud bude rétorika vedena ve prospěch oddálení vyšších sazeb, pro dolar to může znamenat další oslabení. 


Očekávaná data a události  


• USA: Projevy členů Fedu (Lockhart, Evans)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností