Akcenta top

Ranní zprávy 12.10.2017

Ranní zprávy 12.10.2017
CZ2017-10-12 

Klíčové události

  • ČR: Ceny domů a bytů v ČR rostly ve 2. čtvrtletí stejně jako v předchozím kvartále nejrychleji v EU: +13,3 % r/r. 
  • Německo: Německá ekonomika by podle nové prognózy tamní vlády za letošní rok mohla vzrůst nejrychleji od roku 2011. Vláda včera zlepšila prognózu růstu ekonomiky pro letošní rok na 2 % z dosavadních 1,5 %. 
  • USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu -2,1 % t/t. V zápise z posledního zasedání Fedu bylo uvedeno, že kondice americké ekonomiky se zlepšuje, trh práce zesiluje, a že nízká inflace je ovlivněna zejména nedávnými hurikány Harvey a Irma a jejich dopadem na ekonomiku.
  • MMF: Mezinárodní měnový fond uvedl, že globální finanční stabilita se díky hospodářskému oživení zlepšila, ale že mimořádně uvolněná měnová politika a zvyšující se zadlužení daly vzniku rizikům pro budoucí vývoj.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Včerejší obchodování na měnovém páru koruna k euru bylo víceméně nudné. Domácí měna se v podstatě pohybovala do strany a její pohyby se uskutečnily v rozmezí jen několika jednotek haléřů. V pozdních odpoledních hodinách se koruna kotovala na nepatrně slabších hodnotách kolem 25,90 CZK/EUR. 
  • USDCZK & PLNCZK: Na páru s americkým dolarem koruna navázala na posilující trend z předchozích dní. Přesunula se pod hranici 21,90 CZK/USD a ukončila na úrovni 21,85 CZK/USD. Na CZK/PLN zvítězil polský zlotý, který si do konce obchodní seance polepšil k 6,06 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Vývoj na trhu se včera odehrál ve prospěch obou zbylých středoevropských měn. Polský zlotý si do závěru odpoledne polepšil k hladině 4,273 PLN/EUR a maďarský forint si připisoval zisky k 309,5 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Rally eura vůči americkému dolaru pokračovalo i včera, kdy společná evropská měna rozšiřovala zisky až k hranici 1,185 USD/EUR (kolem 17. hodiny). Do vývoje na trhu se včera promítala dvě hlavní témata, Fed a katalánsko-španělská krize. Zápis z posledního zasedáni Fedu dal poměrně jasný signál, že zvýšení sazeb ještě v tomto roce je téměř jistotou. Obavy okolo vyhlášení nezávislosti Katalánska se zmírnily, přesto je ale stále značně nejisté, jaký bude závěr z této krize. Pro eurodolar to znamená výraznější volatilitu minimálně pro příští dny, případně až několik týdnů.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Průmyslová produkce (srpen), Projevy představitelů ECB Coeurého a Lautenschlagera
  • USA: Index cen výrobců (září), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Projev člena Fedu Powella, Bilance federálního rozpočtu (září)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností