Klíčové události
- ČR: Spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,2 % m/m a o 0,9 % r/r.
- ČR: Podle T. Holuba (ČNB) by se celková inflace měla díky použití kurzových intervencí vrátit k dvouprocentnímu inflačnímu cíli již ve druhé polovině příštího roku.
- Slovensko: Průmyslová výroba v září vzrostla o 7,5 % r/r ve srovnání se srpnovým růstem o 4,5 %.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna se na začátku nového týdne obchodovala v souladu s vyhlášeným cílem České národní banky (ČNB), tj. kolem hladiny 27 CZK/EUR. V dopoledních hodinách koruna tuto hladinu o několik haléřů překročila. Odpoledne se již na mezibankovním trhu obchodovalo lehce pod 27. Lze očekávat, že koruna v nadcházejících dnech část čtvrtečních ztrát smaže a podívá se na silnější úrovně, řekněme k hladině 26,50 CZK/EUR či níže? Zcela vyloučit se to samozřejmě nedá, avšak výrazně pravděpodobněji se jeví varianta, že koruna se od cílované 27 příliš nevzdálí. ČNB vystupuje v otázce intervencí a hodnoty kurzu zcela nekompromisně. Ráno zveřejněná inflační data na hodnotu koruny vliv neměla.
- Vůči americkému dolaru koruna mírně posílila a v závěru odpoledne se kurz kotoval nadohled úrovně 20,10 CZK/USD. Vývoj na tomto měnovém páru byl poklidný a to vzhledem k faktu, že americké trhy byly kvůli státnímu svátku zavřeny. Díky Dnu nezávislosti se neobchodovalo ani v Polsku. Zlotý však k euru ztrácel, což se projevilo na posílení koruny ke zlotému do blízkosti úrovně 6,40 CZK/PLN.
- Ze zbylých středoevropských měn ztrácel k euru polský zlotý, jak již ostatně bylo avizováno. Během odpoledne byla prolomena technická bariéra 4,20 PLN/EUR, což spustilo příkazy stop-loss a odstartovalo další tlak na depreciaci polské měny. Nedařilo se ani maďarskému forintu, který k euru oslabil téměř na úroveň 298 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru euro částečně korigovalo ztráty z druhé poloviny minulého týdne a mírně posilovalo. V odpoledních hodinách se obchodovalo v blízkosti hladiny 1,34 USD/EUR. Oslava Dne veteránů v USA se odrazila i na klidném průběhu vývoje na eurodolaru.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Běžný účet platební bilance (září)
- Německo: Index spotřebitelských cen (říjen)
- Slovensko: Index spotřebitelských cen (říjen)
- Polsko: Zahraniční obchod, Běžný účet platební bilance (září)