Akcenta top

Ranní zprávy 12.11.2018

Ranní zprávy 12.11.2018
CZ2018-11-12 

Klíčové události

  • ČR: Index spotřebitelských cen v říjnu +0,4 % m/m a +2,2 % r/r. 
  • USA: Index cen výrobců v říjnu +0,6 % m/m a +2,9 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v listopadu poklesla z 98,6 b. na 98,3 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna si vůči euru během pátku mírně pohoršila a obchodní seanci završila v blízkosti 25,93 CZK/EUR. Statistiky z české ekonomiky zveřejněné minulý týden potvrdily, že domácí ekonomická aktivita s blížícím se koncem roku zpomaluje. Je to patrné jak z čísel z průmyslu, tak i z maloobchodu. V zahraničním obchodu pokračuje rychlejší růst dovozu ve srovnání s vývozem, a i přebytek obchodní bilance je meziročně nižší. Od začátku letošního roku se vývoz meziročně zvýšil o 2,1 % a dovoz o 3,6 % s přebytkem obchodní bilance ve výši 112,4 mld. korun (meziročně o 34,4 mld. korun méně). Výjimkou je v tomto směru stavebnictví, kterému se naopak ve 3. čtvrtletí (září nevyjímaje) velmi dobře dařilo. Po dlouhé době se konečně rozjelo inženýrské stavitelství, tj. infrastrukturní projekty. Bohužel zrovna v době, kdy je rekordně nízká nezaměstnanost, a tak stavební firmy, stejně jako jejich protějšky v průmyslu a v dalších odvětvích, jen s velkými obtížemi shánějí pracovníky. Ke změně na pracovním trhu přitom jen tak nedojde. Ekonomika sice zpomaluje, avšak to rozhodně nestačí na to, aby nezaměstnanost vzrostla. V říjnu podíl nezaměstnaných osob poklesl na 2,8 %, počet nezaměstnaných na 215,6 tis. a počet volných pracovních míst mírně vzrostl na 316,9 tis. Pokud vyjdeme z předpokladu, že se růst české ekonomiky v příštím roce stabilizuje lehce pod 3 % (očekáváme o něco slabší růst ve srovnání s prognózu ČNB), tak se i podíl nezaměstnaných osob bude pohybovat kolem 3 % a k žádné zásadnější změně na pracovním trhu nedojde. 
  • USDCZK & PLNCZK: Domácí měna na páru s americkým dolarem nabrala ztráty a v pozdních odpoledních hodinách se obchodovala u 22,89 CZK/USD. Koruna vůči zlotému vystřídala pohyby na obě strany a kolem 17. hodiny se kotovala na 6,045 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny vůči euru v závěru týdne oslabily. Maďarský forint si připsal ztráty k hladině 321,4 HUF/EUR a polský zlotý ukončil na 4,293 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Vývoj eurodolaru byl v pátek relativně klidný a kurz se pohyboval víceméně do strany převážně v blízkosti 1,135 USD/EUR. Co se týče nových makrodat z americké ekonomiky, tak výrobní inflace za říjen překonala odhady a spotřebitelská důvěra poklesla méně, než se očekávalo.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Projev člena ECB (Lautenschläger)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností