Akcenta top

Ranní zprávy 12.12.2016

Ranní zprávy 12.12.2016
CZ2016-12-12 

Klíčové události

  • ČR: Index spotřebitelských cen v listopadu +0,3 % m/m a +1,5 % r/r. Česká národní banka (ČNB) uvedla, že zveřejněná data o inflaci jsou proinflačním rizikem stávající prognózy, a že listopadová inflace byla o 0,5 % nad prognózou, a to zejména kvůli růstu cen potravin.
  • Slovensko: Průmyslová produkce v říjnu +3,4 % r/r. 
  • Německo: Obchodní bilance v říjnu v přebytku 20,5 mld. EUR. 
  • Eurozóna: Šéf Evropského záchranného fondu ESM K. Regling uvedl, že ESM nechystá pomoc Itálii, ač některé tamní banky potřebují posílit finanční situaci. ECB pravděpodobně odmítne žádosti italské problémové banky Monte dei Paschi o více času na získání kapitálu. 
  • USA: Velkoobchodní zásoby v říjnu -0,4 % m/m. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan v prosinci vzrostla z 93,8 b. na 98 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Volatilita koruny k euru byla na konci týdne opět naprosto minimální. Obchodování se odehrávalo v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR. Výsledek inflace předčil očekávání, přesto se ale do vývoje koruny nepromítl. Hlavním tahounem meziroční inflace zůstal alkohol a tabák, příčiny listopadového zrychlení je ale třeba hledat na straně potravin a pohonných hmot. Zatímco po celý letošní rok potraviny do celkové inflace přispívaly záporně, tak v listopadu byl už jejich příspěvek kladný. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru rozšířila ztráty ze čtvrtka a oslabila k hladině 25,65 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna naopak posílila a kolem 17. hodiny se pohybovala na úrovni 6,07 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Forint vůči euru nejdříve posílil k hranici 313,8 HUF/EUR, poté se přesunul do červených čísel a uzavřel na 314,7 HUF/EUR. Zlotý vůči euru slábl a obchodní seanci ukončil na 4,455 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Společná evropská měna na hlavním měnovém páru v pátek ztrácela a v závěru evropské seance se kotoval na 1,054 USD/EUR. Důvodem jejích ztrát byla mimo jiné nervozita před víkendovým jednáním dosluhující italské vlády, která projednávala řešení neblahé finanční situace italské třetí největší banky Monte dei Paschi. Banka se o víkendu usilovně snažila zajistit nezbytný „záchranný“ kapitál od privátních investorů, nicméně italská vláda již oznámila, že v situaci nejvyšší nouze je připravena poskytnout bance potřebnou pomoc.

Očekávaná data a události

  • USA: Bilance federálního rozpočtu (listopad)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností