Akcenta top

Ranní zprávy 12.12.2017

Ranní zprávy 12.12.2017
CZ2017-12-12 

Klíčové události

  • ČR: Spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly o 0,1 % m/m a o 2,6 % r/r.
  • Polsko: Spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly o 0,5 % m/m a o 2,5 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna na úvod nového týdne vůči euru mírně oslabila a obchodování se přesunulo k úrovni 25,60 CZK/EUR. Hned zkraje týdne byl zveřejněn vývoj spotřebitelské inflace v listopadu. S mírným zpomalením meziročního růstu spotřebitelských cen na 2,6 % z říjnových 2,9 % se počítalo a reakce koruny tak byla umírněná. V souhrnu za celý letošní rok spotřebitelské ceny pravděpodobně vzrostou o 2,5 %, což je i prognóza České národní banky (ČNB). Zároveň je nutné zmínit, že listopadová inflace je poslední velmi důležitou makroekonomickou statistikou před prosincovým zasedáním bankovní rady ČNB a může tak ovlivnit ty centrální bankéře, kteří si nejsou jisti, zda v závěru roku hlasovat pro zvýšení sazeb či je ponechat na současných úrovních. Šance na prosincové zvýšení sazeb jsou podle mě vyrovnané padesát na padesát.
  • USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny vůči americkému dolaru se v úvodu týdne odehrávalo především v okolí hladiny 21,70 CZK/USD. Včera sice nebyla zveřejněna žádná důležitá makroekonomická data z USA a podobné to bude i dnes. O něčem jiném to však bude ve středu, kdy zasedá letos naposledy Americká centrální banka (Fed) a velmi pravděpodobně zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu do rozmezí 1,25 – 1,50 %. Vůči polskému zlotému se koruna v pondělí pohybovala několik haléřů pod hladinou 6,10 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v úvodu týdne oslabil a během dne se nacházel nad hladinou 314 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval mírně nad hladinou 4,20 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se euro vůči dolaru na začátku týdne pohybovalo bez výraznějších výkyvů v blízkosti hladiny 1,18 USD/EUR. Včerejšek byl chudý na zajímavá makroekonomická data a události, což však rozhodně nelze říci o dalších dnech tohoto týdne, kdy nejprve ve středu zasedá Americká centrální banka (Fed) a o den později, ve čtvrtek, Evropská centrální banka (ECB). Je tak téměř jisté, že obchodování v nadcházejících dnech bude o poznání rozkolísanější.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (prosinec)
  • Polsko: Index spotřebitelských cen – jádrový (listopad)
  • USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB (listopad)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností