Akcenta top

Ranní zprávy 12.2.2015

Ranní zprávy 12.2.2015

Klíčové události

  • Maďarsko: Index spotřebitelských cen v lednu -0,2 % m/m a -1,4 % r/r.
  • USA: Index žádostí o hypotéku (MBA) v týdnu do 6. února klesl o 9 %.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna se vůči euru pohybovala v pásmu 27,62 - 27,71 CZK/EUR. Jako jediná ze středoevropských měn ukončila nepatrně silnější na hladině 27,64 CZK/EUR. Včera nebyly zveřejněny žádné nové údaje z tuzemské ekonomiky. Důležitých novinek se dočkáme v pátek, kdy bude zveřejněn předběžný odhad růstu HDP za 4. čtvrtletí uplynulého roku. Dnes očekáváme vývoj kurzu v blízkosti úrovně 27,70 CZK/EUR. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Obchodování domácí měny na páru s americkým dolarem se včera odehrálo v klidném duchu. Koruna se během pozdního odpoledne kotovala mírně slabší na hranici 24,50 CZK/USD. Vůči zlotému naopak posílila. Kolem 17. hodiny se pohybovala v blízkosti úrovně 6,56 CZK/PLN. 
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé měny středoevropského regionu ztrácely. Nedařilo se především zlotému, který uzavřel na hladině 4,22 PLN/EUR. Kurz forintu vůči euru se během dne vyšplhal nad hranici 310,0 HUF/EUR, odpoledne však obrátil směr a zamířil k úrovni 309,4 HUF/EUR.
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se během evropské obchodní seance nic významného neodehrálo. Kurz eurodolaru se kolem 17. hodiny kotoval na hranici 1,131 USD/EUR. Nižší volatilita byla způsobena především dvěma faktory. Tím prvním byla absence důležitých dat jak z eurozóny, tak ze Spojených států. Druhým faktorem bylo vyčkávání investorů na jednání ministrů financí eurozóny, které začalo v 17:30 našeho času. Z jednání skupiny Eurogroup nevzešla konkrétní opatření, která by pomohla vyřešit nejistou situaci řecké ekonomiky. Na druhou stranu, řečtí politici dospěli s evropskými ministry financí k dohodě, že Řecko zůstane v záchranném programu Evropské unie. Zvýšila se také pravděpodobnost, že by došlo k rozšíření tohoto programu. Řečtí představitelé však oznámili, že rozšíření pomoci nebudou akceptovat.

Očekávaná data a události

  • Maďarsko: Průmyslová produkce (prosinec)
  • Německo: Index spotřebitelských cen (leden)
  • Eurozóna: Průmyslová produkce (prosinec)

 

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností