Akcenta top

Ranní zprávy 12.3.2018

Ranní zprávy 12.3.2018
CZ2018-03-12 

Klíčové události

  • ČR: Obchodní bilance v lednu v přebytku 11,9 mld. CZK. Index spotřebitelských cen v únoru +0,0 % m/m a +1,8 % r/r. Česká národní banky (ČNB) uvedla, že na horizontu měnové politiky, tedy v první polovině roku 2019, se inflace bude pohybovat těsně pod 2% cílem ČNB a že inflace v únoru byla zřetelně pod prognózou banky. I jádrová inflace v únoru zaostala za očekáváním ČNB. Průměrná měsíční hrubá nominální mzda ve 4. čtvrtletí 2017 vzrostla o 8,0 % r/r na 31 646 Kč. 
  • Německo: Průmyslová produkce v lednu -0,1 % m/m. Obchodní bilance v lednu v přebytku 21,3 mld. EUR. 
  • USA: Míra nezaměstnanosti v únoru na úrovni 4,1 %. Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (NFP) v únoru: +313 tisíc. Průměrná hodinová mzda v únoru +0,1 % m/m. Velkoobchodní zásoby v lednu +0,8 % m/m. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna během rána slábla k hladině 25,48 CZK/EUR, v jejíž blízkosti se nakonec pohybovala i v závěru odpoledne. Česká národní banka (ČNB) může mít po pátečních datech docela zamotanou hlavu. Ve 4. čtvrtletí loňského roku totiž průměrná nominální měsíční mzda vzrostla o 8 % a poprvé v historii překonala hranici 30 tis. Kč. Dech naopak začala ztrácet spotřebitelská inflace, když v únoru meziročně zpomalila na 1,8 %, tedy pod 2% inflační cíl ČNB. Nicméně mzdová akcelerace se bude v průběhu roku nepochybně kladně promítat do rostoucích inflačních tlaků a tím pádem se ČNB nemusí obávat výraznějšího zpomalení spotřebitelské inflace. Na únorové zpomalené inflace pod 2 % tak lze pohlížet jako na dočasné, s tím, že inflace v nadcházejících měsících zamíří zpět nad 2 %. Pro ČNB páteční data zároveň znamenají, že nemusí se zvyšováním saze nijak spěchat a další zvýšení uskutečnit až v závěru roku, samozřejmě i s ohledem na vývoj kurzu koruny k euru. Je zároveň ale důležité zdůraznit, že se stále nacházíme na začátku roku a nadcházející měsíce mohou výhled na další zvýšení sazeb poupravit. 
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru měla koruna tendenci slábnout, do konce obchodní seance se jí však podařilo většinu ztrát umazat a ukončila na 20,66 CZK/USD. Na páru se zlotým se ztrátám neubránila a kolem 17. hodiny se kotovala na 6,067 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Forint si v závěru týdně lehce přilepšil a uzavřel na 311,6 HUF/EUR. Zlotý si rovněž připsal zisky a týden završil u 4,193 PLN/EUR. 
  • EURUSD: V pátek se pozornost na trzích zaměřila na čísla z amerického trhu práce. Na jednu stranu nezaměstnanost v únoru mírně stoupla ze 4,0 % na 4,1 %, na druhou stranou ale tvorba pracovních míst slušně překonala odhady. Růst průměrné mzdy v únoru zpomalil. Smíšené výsledky s eurodolarem podstatně nezahýbaly a na konci evropské seance se obchodovalo u 1,232 USD/EUR. 

Očekávaná data a události

  • USA: Bilance federálního rozpočtu (únor)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností