Akcenta top

Ranní zprávy 12.3.2019

Ranní zprávy 12.3.2019
CZ2019-03-12 

Klíčové události

  • ČR: Inflace měřená indexem CPI dosáhla v lednu úrovně 2,7 % r/r. Obchodní bilance skončila v lednu v přebytku 12,1 mld. Kč
  • Německo: Průmyslová produkce po zohlednění sezónnosti klesla v lednu o 3,3 % r/r. Meziměsíčně pak klesla o 0,8 % r/r.
  • USA: Maloobchodní tržby rostly v lednu o 0,2 % m/m. Bez zohlednění prodejů automobilů pak vzrostly o 0,9 % m/m.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna má za sebou zajímavý obchodní den. Během prvních několika obchodních hodin nového týdne dokázala solidně posilovat, aby pak většinu svých zisků ztratila. Pro korunu byly z včerejších dat negativní především výsledky německé průmyslové produkce. Na druhou stranu vyšší inflace, která dosáhla v lednu úrovně 2,7 % by mohla podpořit centrální bankéře k brzkému zvyšování úrokových sazeb. I nadále tak platí, že ačkoli domácí ekonomika a inflace by měly hrát v prospěch posilování české měny, hospodářská rizika související s vývojem ekonomiky v Německu a celé EU stále brání koruně ve větším posílení. Koruna se tak během včerejšího odpoledne obchodovala nakonec na hladině 25,66 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: Podobně jako vůči euru si koruna vedla i vůči dolaru. Začátek obchodní seance začal posilováním české měny načež pak přišlo oslabování. Okolo včerejší páté hodiny odpoledne se tak koruna obchodovala s kurzem 22,86 CZK/EUR. Vůči polskému zlotému se pak česká měna obchodovala s kurzem 5,97 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Kurz další regionální měny, maďarského forintu, se během pondělního obchodování příliš nezměnil a okolo páté hodiny odpoledne se tak pohyboval na hladině 315,7 HUF/EUR. Polský zlotý pak také nebyl příliš volatilní, kdy se jeho kurz během včerejšího odpoledne obchodoval na úrovni 4,301 PLN/EUR.
  • EURUSD: Euro po výprodejích z minulého týdne začalo týden nový poměrně klidně. Vůči dolaru se totiž kurz hlavní evropské měny pohyboval spíše do strany a během odpoledne se obchodoval okolo hladiny 1,122 USD/EUR. Fundament eura ale v současné době není ideální. Poté, co ECB jasně dala najevo, že se utahování měnové politiky v tomto roce nedočkáme, tak během dnešního dne se potvrdil špatný stav německého průmyslu. Přitom Německo je hlavním průmyslových gigantem Evropy a meziroční pokles průmyslové produkce o 3,3 % neznačí nic dobrého.

Očekávaná data a události

  • USA: Index CPI (únor), Jádrový index CPI (únor)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností