Akcenta top

Ranní zprávy 12.4.2016

Ranní zprávy 12.4.2016
CZ2016-04-12 

Klíčové události

  • ČR: Spotřebitelské ceny v březnu poklesly o 0,1 % m/m a vzrostly o 0,3 % r/r.
  • Polsko: Spotřebitelské ceny v březnu poklesly o 0,9 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na měnovém páru koruny vůči euru se na začátku nového týdne nic zajímavého nedělo a obchodování probíhalo těsně nad intervenční hladinou 27 CZK/EUR. Z domácích ekonomických dat byla zveřejněna březnová spotřebitelská inflace. Meziměsíční pokles cen o 0,1 % v kombinaci se zpomalením meziročního růstu na 0,3 % z únorových 0,5 % se však do kurzu koruny nijak nepromítl. Podle vyjádření České národní banky (ČNB) představuje březnový vývoj inflace protiinflační riziko plnění prognózy. Nedomníváme se však, že by slabší březnovou inflaci ČNB nějak reagovala. V nadcházejících měsících se totiž inflace začne velmi pomalu zvedat a ve druhé polovině roku zamíří k 1 %, když se vliv potravin a pohonných hmot do poklesu inflace bude pomalu snižovat. 
  • USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny vůči americkému dolaru v pondělí navázalo na vývoj v minulém týdnu. Obchodovalo se primárně v rozmezí 23,60 – 23,75 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna včera oslabila a vrátila se zpět nad hladinu 6,30 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý na úvod nového týdne vůči euru posílil a v průběhu odpoledne nebyly výjimkou obchody pod úrovní 4,27 PLN/EUR. Obchodování maďarského zlotého k euru probíhalo v širším okolí hladiny 312 HUF/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro na úvod nového týdne testovalo letošní maxima na úrovni 1,145 USD/EUR. Během dne se většina obchodů uskutečnila v blízkosti hladiny 1,14 USD/EUR. Včera nebyla zveřejněna žádná významnější data z evropské či americké ekonomiky. I dnešní ekonomický kalendář je z pohledu dat, které mohou ovlivnit vývoj na eurodolaru, spíše prázdný.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index spotřebitelských cen (březen)
  • Polsko: Inflace - jádrová (březen)
  • USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB (březen), Ceny dovozu (březen), Projevy členů Fed – Williams, Lacker
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností