Eurozóna:Průmyslová produkce v únoru poklesla o 0,3 % m/m a vzrostla o 1,2 % r/r.
Německo:Index ekonomického sentimentu ZEW v dubnu vzrostl na 19,5 bodu z březnových 12,8 bodu.
Polsko:Spotřebitelské ceny v březnu poklesly o 0,1 % m/m a vzrostly o 2,0 % r/r.
USA:Index optimismu mezi malými podniky NFIB v březnu mírně poklesl na 104,7 bodu, zatímco v únoru činil 105,3 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v úterý vůči euru mírně oslabila a v průběhu dne se na mezibankovním trhu obchodovala zhruba v rozmezí 26,60 – 26,73 CZK/EUR. V úterý nebyly zveřejněny žádné důležitější domácí ekonomické statistiky a stejně tomu bude i dnes. O vývoj koruny se však rozmluvil guvernér České národní banky (ČNB) J. Rusnok. Podle něj ČNB očekávala po ukončení kurzového závazku výraznější výkyvy koruny, než jakými jsme svědky v posledních dnech. Podle Rusnoka však vyšší výkyvy na koruně mohou teprve přijít, což očekáváme i my s ohledem na výrazný příliv spekulativního kapitálu do koruny v posledních měsících. S čím naopak příliš nesouhlasíme je to, že rovnovážná úroveň koruny se podle Rusnoka nachází v blízkosti současných úrovních. Vzhledem k přebytkům vnějších bilancí leží podle nás rovnovážná úroveň zhruba kolem úrovně 25 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna naopak v úterý mírně posílila, když v závěru odpoledne zamířila k hladině 25,10 CZK/USD. Během dopoledne se naopak kurz nacházel o cca 10 haléřů výše, tj. kolem hladiny 25,20. Na měnovém páru s polským zlotým obchodování probíhalo pod hladinou 6,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ani zbylým středoevropským měnám se v úterý vůči euru nedařilo. Maďarský forint i v kontextu pomalejšího růstu inflace zamířil k hladině 312 HUF/EUR. Forint se vůči euru nachází v blízkosti měsíčního minima. Polský zlotý v závěru úterního odpoledne testoval hladinu 4,25 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru jsme se v úterý žádných významných pohybů nedočkali. Zatímco v pondělí se obchodovalo téměř výhradně pod hladinou 1,06 USD/EUR, tak od úterního poledne pro změnu výhradně nad touto hladinou. Euru nijak neuškodila o něco slabší data z evropského průmyslu. Důležité statistiky z eurozóny i z USA však budou zveřejněny až ve druhé polovině tohoto týdne.
Očekávaná data a události
Polsko: Index spotřebitelských cen - jádrový (březen)