Akcenta top

Ranní zprávy 12.4.2018

Ranní zprávy 12.4.2018
CZ2018-04-12 

Klíčové události

  • Polsko: Centrální banka NBP ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní referenční sazba zůstala na 1,5 %. 
  • USA: Index spotřebitelských cen v březnu -0,1 % m/m a +2,4 % r/r. Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu -1,9 % t/t. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Vývoj koruny k euru byl včera rozkolísaný, nicméně pohyby kurzu se uskutečnily opět v rozmezí jen několika haléřů, a to především v pásmu 25,30 – 25,35 CZK/EUR. V pozdních odpoledních hodinách se na trhu obchodovalo u hranice 25,32 CZK/EUR. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna včera rozšířila vůči americkému dolaru zisky z předešlých dní a do konce obchodní seance se posunula k hladině 20,44 CZK/USD. Na páru se zlotým během rána také posílila, zisky se jí však po zbytek dne nepodařilo udržel a kolem 17. hodiny se kotovala na 6,05 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Co se týče zbylých středoevropských měn, tak polský zlotý se v průběhu většiny obchodních hodin pohyboval na lehce slabších hodnotách v blízkosti 4,193 PLN/EUR, v závěru odpoledne pak nabral menší zisky a kurz se posunul směrem k 4,183 PLN/EUR. Rovněž i maďarský forint měl tendenci slábnout, do pozdního odpoledne ale ztráty umazal a ukončil na 311,3 HUF/EUR.
  • EURUSD: Americký dolar včera vůči euru opět slábl a do konce evropské seance se kurz eurodolaru přesunul k úrovni 1,239 USD/EUR. Momentálně se americký dolar pohybuje na nejslabších hodnotách za poslední dva týdny. V zápise z posledního (březnového) zasedání americké centrální banky (Fedu) bylo uvedeno, že Fed nevidí v případných obchodních válkách mezi Spojenými státy a Čínou velké ekonomické riziko pro americkou ekonomiku. Dle zápisu očekává Fed zrychlení růstu americké ekonomiky, které bude taženo i expanzivní fiskální politikou, a dále předpovídá zrychlení inflace v průběhu příštích měsíců. V neposlední řadě zápis také ukázal, že na březnovém zasedání hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb téměř všichni členové Rady guvernérů, a v podstatě všichni členové se shodli, že kondice americká ekonomiky v posledních měsících posílila. 

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Průmyslová produkce (únor)
  • USA: Ceny dováženého zboží (březen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností