Akcenta top

Ranní zprávy 12.4.2019

Ranní zprávy 12.4.2019
CZ2019-04-12 

Klíčové události

  • Německo: Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,4 % m/m a 1,3 % r/r.
  • USA: Ceny průmyslových výrobců v březnu vzrostly o 0,3 % m/m a 2,2 % r/r. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 6. dubna činil 196 tis.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek odevzdala středeční zisky a obchodování se přesunulo nad hladinu 25,60 CZK/EUR. Žádných významnějších pohybů jsme se však ve čtvrtek stejně jako v první polovině tohoto týdne nedočkali, když denní změny byly povětšinou v řádu několika haléřů. Makroekonomické statistiky zveřejněné v tomto týdnu se do kurzu koruny téměř nijak nepromítly. Koruna významněji nereagovala ani na pondělní čísla z průmyslu za únor, ani na zrychlení březnové spotřebitelské inflace na 3 %. A výsledně ani dnes nelze příliš předpokládat, že by se volatilita koruny zvýšila, když od únorového běžného účtu platební bilance můžeme jen těžko očekávat výraznější dopad na kurz české měny.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek odpoledne oslabila a zamířila nad hladinu 22,70 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování cca 1-3 haléře pod hranicí 6 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru ve čtvrtek oslabil a ke konci odpoledne se pohyboval kolem hladiny 322 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého vůči euru probíhalo primárně v rozmezí 4,28 – 4,286 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve čtvrtek nedokázalo otestovat hladinu 1,13 USD/EUR a během odpoledních hodin mírně oslabilo. Březnová zasedání centrálních bank v eurozóně (ECB) i v USA (Fed) celkem jednoznačně naznačila, že se zvyšováním úrokových sazeb a normalizací měnové politiky letos již počítat nelze. To znovu potvrdila ECB na středečním zasedání (10/4) a Fed ze zápisu k zasedání z března (tzv. minutes). Pro vývoj na eurodolaru ve druhé polovině dubna to znamená jediné – v tuto chvíli se těžko hledají argumenty k tomu, aby euro dále oslabilo a zamířilo např. až k hladině 1,10, na straně druhé důvody k posílení společné evropské měny se rovněž hledají těžko. Nejpravděpodobnějším scénářem pro nadcházející dva týdny je tak obchodování s průměrným kurzem 1,13 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • ČR: Běžný účet platební bilance (únor)
  • Eurozóna: Průmyslová produkce (únor)
  • Polsko: Běžný účet platební bilance (únor)
  • USA: Ceny vývozu a dovozu (březen), Spotřebitelská důvěra podle indexu Michiganské univerzity (duben)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností