Akcenta top

Ranní zprávy 12.5.2015

Ranní zprávy 12.5.2015

Klíčové události

  • Maďarsko: Obchodní bilance byla v březnu přebytková ve výši 929 mil. eur
  • USA: Index podmínek na pracovním trhu v dubnu poklesl na -1,9 bodu z březnových -1,8 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Na úvod nového týdne koruna vůči euru posílila. Z ranních kotací na úrovni 27,46 CZK/EUR zamířila pod hladinu 27,40 CZK/EUR, kde se obchodovalo po většinu odpoledne. V pondělí nebyla zveřejněna žádná nová data z domácí ekonomiky. Dnešek bude v tomto směru odlišný, když Český statistický úřad zveřejní výši dubnové spotřebitelské inflace. Díky růstu cen pohonných hmot lze očekávat kladné číslo a to jak v meziměsíčním, tak i v meziročním srovnání. Druhou zajímavou statistiku, konktrétně podíl nezaměstnaných osob, nabídne Ministerstvo práce a sociálních věci. Podíl nezaměstnaných osob by se měl v dubnu dostat pod hladinu 7 %. Výsledky zmíněných statistik by se však do kurzu koruny výrazněji promítnout neměly a dnes, jako i v dalších dnech tohoto týdne, by se mělo obchodovat především rozmezí 27,30 – 27,50 CZK/EUR.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruna pohybovala především v rozmezí 24,50 – 24,60 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna mírně posílila a nadále se drží bezpečně pod úrovní 6,80 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn k euru dále oslabil polský zlotý, který se tak vzdaluje letošnímu maximu pod hladinou 4 PLN/EUR. Obchodování probíhalo primárně v rozmezí 4,06 – 4,075 PLN/EUR. Maďarský forint byl včera nejslabší měnou regionu, když oslabil až na dohled hladiny 305 HUF/EUR.
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru bylo obchodování na začátku týdne klidné, k čemuž výraznou měrou přispěla absence významnějších ekonomických dat. Společná evropská měna mírně ztratila a během dne se obchodovalo především v širším okolí hladiny 1,115 USD/EUR. Nejvýznamnější dnešní událostí je pokračující schůzka minstrů financí eurozóny ohledně Řecka.

Očekávaná data a události

  • ČR: Index spotřebitelských cen (duben), Podíl nezaměstnaných osob (duben)
  • Eurozóna: Schůzka ministrů financí zemí eurozóny v Bruselu
  • USA: Index nálady mezi malými podniky NFIB (duben)
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností