Klíčové události
- Německo: Německý ústavní soud jednal, zda jsou evropské záchranné mechanismy v souladu s německou ústavou. Otázka visí především nad programem OMT, který umožňuje Evropské centrální bance nakupovat dluhopisy evropských zemí.
Vývoj na devizovém trhu
- Vůči euru koruna posílila v dopoledních hodinách k hladině 25,60 CZK/EUR, kolem které se následně obchodovalo po zbytek dne. Zatímco naprostá většina technických ukazatelů i nadále signalizuje další posilování koruny, tak data z domácí ekonomiky hovoří naopak proti koruně. Klíčovou roli hraje v tomto směru i nadále Česká národní banka (ČNB). Vzhledem k tomu, že úrokové sazby ČNB jsou již téměř na nule, tak další možností jak dále uvolnit měnovou politiku je směnný kurz. Slabší kurz koruny přitom měnové podmínky uvolňuje a naopak. Se současnými hodnotami kurzu koruny k euru tak nemusí být ČNB spokojena a může začít verbálně proti koruně intervenovat a to i s ohledem na kumulující se protiinflační rizika. Z tohoto důvodu je i nadále pravděpodobný slabší kurz koruny v nadcházejících týdnech a její oslabení k hranici 26 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna rovněž posílila, když její zisky umocnil vývoj na měnovém páru EURUSD. Během odpoledne se obchodovalo převážně v blízkosti úrovně 19,30 CZK/USD. K polskému zlotému se obchodovalo kolem hranice 6 CZK/PLN.
- Ze zbylých středoevropských měn během dne mírně ztrácel polský zlotý, který se k euru nacházel v pásmu 4,27 – 4,285 PLN/EUR. V závěru dne však dokázal své ztráty z části vymazat. Maďarský forint zamířil nad hranici 300 HUF/EUR, avšak v odpoledních hodinách dokázal dopolední ztráty smazat.
- Na hlavním měnovém páru bylo obchodování vzhledem k absenci významnějších ekonomických dat velice poklidné a během dne se odehrávalo se převážně těsně pod úrovní 1,33 USD/EUR, v nočních hodinách dokázalo euro posílit nad zmíněných 1,33.
Dnešní očekávaná data a události
- Eurozóna: Průmyslová výroba (duben)
- USA: Žádosti o hypotéky