Klíčové události
• ČR: Podle viceguvernéra České národní banky (ČNB) M. Hampla nebude intervenční režim ukončen dříve než v únoru příštího roku. Vzhledem k vývoji inflace však nevylučuje pozdější termín.
• Maďarsko: Spotřebitelské ceny v květnu poklesly o 0,1 % r/r.
• Slovensko: Průměrná měsíční mzda v průmyslu v dubnu vzrostla o 8,9 % r/r na 933 euro a zaměstnanost v průmyslu se ve stejném měsíci zvýšila o 2,1 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Na měnovém páru koruny s eurem se ve středu nic zajímavého nedělo a obchodovalo se převážně nad hladinou 27,40 CZK/EUR. Domácí ekonomický kalendář byl prázdný a podobně tomu je i dnes. Slova viceguvernéra ČNB M. Hampla o možném prodloužení termínu intervenčního režimu koruny k euru se do kurzu nepromítla. Výhled na dnešní den zůstává neměnný - obchodování v pásmu 27,40 – 27,50 CZK/EUR.
• CZK/USD & CZK/PLN: Minimální pohyby lehce pod hladinou 20,30 CZK/USD charakterizovaly obchodování na tomto měnovém páru během včerejšího dne. Zatímco výhled pro nejbližší dny se pojí s otazníkem, i když i zde preferuji scénář pokračujícího oslabování koruny, tak v delším časovém horizontu by měla koruna k americké měně dále ztrácet. Na měnovém páru s polským zlotým se koruně opět podařilo smazat část ztrát ze závěru minulého týdne, avšak celkové zisky koruny byly za celý den jen marginální. I nadále se obchoduje relativně těsně pod hladinou 6,70 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru mírně oslaboval a během dne se dostal na dohled hladině 4,12 PLN/EUR. V závěru dne však ztráty vymazal a zamířil zpět k 4,10 PLN/EUR. V blízkosti více jak ročního maxima by se měl zlotý pohybovat i během dnešního dne. V důsledku meziročního poklesu spotřebitelských cen v květnu maďarský forint k euru oslabil až téměř k úrovni 306 HUF/EUR. Výraznější ztráty si však maďarská měn nepřipsala.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se obchodovalo převážně pod hladinou 1,355 USD/EUR, na dohled eurového minima z předchozího týdne. Vzhledem k absenci významnějších ekonomických dat na obou stranách Atlantiku bylo obchodování velmi klidné. Dnešní den bude na ekonomická data bohatší, což by mělo rozpohybovat i eurodolar. Euro zůstává pod prodejním tlakem a jeho další oslabení k dolaru je z mého pohledu pravděpodobnější variantou.
Očekávaná data a události
• Eurozóna: Průmyslová výroba (duben)
• USA: Maloobchodní tržby (květen), Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti