Akcenta top

Ranní zprávy 12.6.2017

Ranní zprávy 12.6.2017
CZ2017-06-12 

Klíčové události

  • ČR: Index spotřebitelských cen v květnu +0,2 % m/m a +2,4 % r/r. Česká národní banka uvedla, že zveřejněná data o inflaci představují jen lehké protiinflační riziko pro naplnění stávající prognózy. 
  • Německo: Obchodní bilance v dubnu v přebytku 19,8 mld. EUR. 
  • USA: Velkoobchodní zásoby v dubnu -0,5 % m/m.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna na konci týdne posílila na nejsilnější hodnoty od ukončení intervenčního režimu k 26,20 CZK/EUR. Co se týče květnové inflace, tak v květnu překvapila zrychlením na meziročních 2,4 %, přičemž ze třetiny za růstem inflace stály potraviny a z další třetiny náklady spojené s bydlením a dopravou. Z tohoto vývoje má nepochybně radost Česká národní banka, méně potom české domácnosti, kterým sice nominálně rostou mzdy o více jak 5 %, ale jejich reálný růst je vzhledem k vyšší inflaci nižší než loni. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna se na páru s americkým dolarem pohybovala do strany převážně v pásmu 23,39 – 23,50 CZK/USD. Kolem 17. hodiny se kotovala na 23,43 CZK/USD. Vůči zlotému domácí měna nejdříve posilovala, odpoledne zase naopak ztrácela. Ztráty nakonec umazala a ukončila u 6,26 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zlotý si v ranních hodinách připsal výraznější zisky a udržel si je do pozdního odpoledne, kdy se obchodoval kolem 4,184 EUR/PLN. Forintu se do odpoledních hodin podařilo posílit k hranici 307 HUF/EUR, před koncem obchodní seance ale část zisků odevzdal zpět a uzavřel na 307,6 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Euro v průběhu pátku sláblo k 1,116 USD/EUR, do konce evropské seance pak tyto ztráty lehce korigovalo a ukončilo na 1,118 USD/EUR. Během dne nebyla zveřejněna významnější makrodata a na trzích byly patrné dozvuky ze čtvrtečního zasedání ECB. Tento týden bude zásadní událostí zasedání americké centrální banky (Fedu). Klíčovou otázkou je samozřejmě to, zda Fed zvýší úrokové sazby, či zda se zvýšením ještě posečká. S ohledem na pomalejší růst inflace a celkově nepříliš silné inflační tlaky v americké ekonomice se domníváme, že druhá možnost bude správná – tedy že sazby se zvyšovat nebudou.

Očekávaná data a události

  • USA: Bilance federálního rozpočtu (květen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností