ČR: Spotřebitelské ceny v květnu vzrostly o 0,5 % m/m a 2,2 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru na začátku nového týdne mírně posílila a během dne převažovaly obchody mírně pod hladinou 25,70 CZK/EUR. Český statistický úřad včera zveřejnil květnou spotřebitelskou inflaci a v kombinaci se statistikami z minulého týdne tak dostal aktuální vývoj české ekonomiky opět o něco jasnější obrysy. Spotřebitelská inflace v květnu v meziročním srovnání zrychlila a zamířila nad dvouprocentní inflační cíl České národní banky (ČNB), konkrétně na 2,2 %. Hlavním zdrojem meziroční inflace i nadále zůstávají náklady spojené s bydlením v kombinaci s potravinami, které dohromady v květnu přispěly téměř z poloviny k růstu celkové inflace. ČNB květnový výsledek inflace okomentovala jako mírné proinflační riziko své stávající prognózy s tím, že domácí inflační tlaky podle ní zůstávají silné. Těžko nyní říci, zda zrychlení květnové inflace v kombinaci se slabší korunou (slabší ve srovnání s prognózou ČNB) bude stačit k tomu, aby ČNB na červnovém zasedání (27/6) zvýšila úrokové sazby. Výrazně v tomto směru mohou napovědět komentáře od centrálních bankéřů v tomto a v příštím týdnu.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pondělí mírně posílila a během odpoledne se pohybovala převážně pod hladinou 21,80 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodování odehrávalo lehce nad hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru na úvod nového týdne oslabil a zamířil nad hladinu 321 HUF/EUR (nejslabší hodnota za poslední dva roky). Oproti tomu polský zlotý vůči euru lehce posílil a odpoledne se nacházel zejména pod úrovní 4,27 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úvodu tohoto týdne mnoho zajímavého nestalo – dopolední ztráty dokázalo euro během odpoledne smazat a obchodování se v souhrnu odehrávalo v rozmezí 1,177 – 1,182 USD/EUR. Slova nového italského ministra financí (G. Tria) o tom, že Itálie jednoznačně setrvá v eurozóně měla pozitivní dopad především na akcie italských bank, zatímco na euro již méně. Každopádně však vše nasvědčuje tomu, že se situace kolem Itálie bude dále zklidňovat z čehož by mohlo těžit i euro. Eurodolar však bude mít během tohoto týdne dost příležitostí k výrazným pohybům, když nejprve ve středu zasedá Americká centrální banka (Fed) a ve čtvrtek Evropská centrální banka (ECB).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (červen)
USA: Index spotřebitelských cen (květen), Index optimismu mezi malými podniky NFIB (květen)