Akcenta top

Ranní zprávy 12.6.2019

Ranní zprávy 12.6.2019
CZ2019-06-12 

Klíčové události

  • ČR: Růst spotřebitelských cen měřený indexem CPI dosáhl v květnu 2,9 % r/r.
  • Velká Británie: Podíl nezaměstnaných osob zůstal v dubnu na 3,8 %.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Kurz koruny se během úterý nijak zásadně nezměnil. Koruna se nakonec včera okolo páté hodiny odpoledne obchodovala s kurzem 25,61 CZK/EUR. Z významných českých makroekonomických dat lze zmínit především květnový vývoj spotřebitelských cen měřený indexem CPI. Spotřebitelské ceny dle výsledků z Českého statistického úřadu vzrostly o 2,9 % r/r. To je vyšší hodnota, než se čekalo, a inflace tak i nadále překonává inflační cíl ČNB. To může hrát v prospěch zvyšování úrokových sazeb, kterému v současné době brání především hospodářská rizika jak v evropské, tak i české ekonomice. Zatím se ale i nadále české ekonomice celkem daří a výrazně vyšší než cílovaná inflace tak centrální bankéře nakonec ke zvyšování úrokových sazeb přesvědčit může.
  • USDCZK & PLNCZK: Ani vůči dolaru se kurz české koruny nijak zásadně nezměnil a v úterý odpoledne se měnový pár CZK/USD obchodoval na hladině 22,64. Kurz koruny vůči polskému zlotému se pak během úterního odpoledne obchodoval na úrovni 6,01 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Maďarský forint podobně jako zbytek středoevropských měn příliš volatilní během včerejška nebyl. Jeho kurz se tak během včerejšího odpoledne pohyboval okolo úrovně 320,9 HUF/EUR. Během dneška ale maďarská měna může reagovat na zasedání maďarské centrální banky MNB. Kurz polského zlotého se během včerejšího odpoledne obchodoval na hladině 4,27 PLN/EUR.
  • EURUSD: Ani kurz eurodolaru nebyl včera příliš volatilní a okolo páté hodiny odpoledne se hlavní měnový pár světa obchodoval na úrovni 1,132 USD/EUR. Obecně se pak dá říci, že úvod týdne byl na významné makroekonomické události poměrně chudý což zapříčinilo nižší volatilitu napříč většinou měnových trhů. Měnový pár USD/EUR by pak ovšem mohli dnes rozpohybovat projevy prezidenta ECB Maria Draghiho a člena Výkonné rady ECB Benoita Coeurého.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Projev prezidenta ECB Draghiho
  • USA: Index spotřebitelských cen CPI (květen), Jádrový index spotřebitelských cen CPI (květen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností