Akcenta top

Ranní zprávy 12.7.2017

Ranní zprávy 12.7.2017
CZ2017-07-12 

Klíčové události

 • ČR: Ze záznamu z červnového zasedání bankovní rady České národní banky vyplynulo, že se bankovní rada shodla na tom, že se prognóza velmi dobře naplňuje. S prognózou je přitom konzistentní nárůst domácích úrokových sazeb ve 3. čtvrtletí letošního roku. 
 • Polsko: Spotřebitelská inflace v souladu s předběžným odhadem v červnu poklesla o 0,2 % m/m a vzrostla o 1,5 % r/r.
 • USA: Index optimismu NFIB mezi malými podniky v červnu mírně poklesl na 103,6 bodu z květnových 104,5 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Česká měna v úterý mírně oslabila. Obchodování vůči euru se za absence domácích ekonomických dat přesunulo nad hladinu 26,10 CZK/EUR. Dnes by koruna mohla otestovat hladinu 26 CZK/EUR, v případě, že zveřejněný červnový růst inflace bude výrazněji nad tržním odhadem s 2,3 % r/r. Včera byl zveřejněn zápis z červnového zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB), z něhož vyplývá, že by ke zvýšení úrokových sazeb mohlo dojít již ve 3. čtvrtletí. Po detailním přečtení zápisu je zřejmé, že zvýšení sazeb ve 3. čtvrtletí, je pravděpodobné, nikoliv však jisté. Část centrálních bankéřů by evidentně se zvyšováním sazeb raději ještě počkala – např. poznámka v zápisu, že sazby by se měly začít zvyšovat až tehdy, kdy budou domácí inflační tlaky natolik silné, že budou schopny převážit případné protiinflační tlaky plynoucí ze zahraničí. Klíčovou otázkou výsledně je, jak velká je skupina těch, kteří by se zvýšením sazeb ještě posečkali. Pokud se dotyční nacházejí v menšině a červnová inflace (bude zveřejněna již dnes) nezklame, tak je srpnové zvýšení sazeb opravdu reálné. Kromě spotřebitelské inflace tak bude během července nesmírně důležité sledovat i rozhovory s členy bankovní rady tak, abychom si mohli udělat alespoň náčrt toho, kteří centrální bankéři by v srpnu hlasovali pro zvýšení sazeb a kteří proti.
 • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý mírně oslabila a během dne se pohybovala především nad hladinou 22,90 CZK/USD. Oproti tomu obchodování koruny vůči polskému zlotému pokračovalo lehce nad hladinou 6,15 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v úterý mírně posílil a odpoledne se obchodování přesunulo pod úroveň 308 HUF/EUR, zatímco polský zlotý vůči euru oslabil a zamířil nad hladinu 4,24 PLN/EUR.
 • EURUSD: Na hlavním měnovém páru v úterý za absence důležitějších makroekonomických statistik pokračovalo obchodování v okolí hladiny 1,14 USD/EUR. Společná evropská měna začala významněji posilovat až v závěru odpoledne. Dnes bude ekonomický kalendář zajímavější s ohledem na projevy šéfky Fedu J. Yellen v americkém Kongresu, což by se mohlo promítnout i do větších pohybů na eurodolaru.

Očekávaná data a události

 • ČR: Index spotřebitelských cen, Podíl nezaměstnaných osob (červen)
 • Eurozóna: Průmyslová produkce (květen)
 • Polsko: Spotřebitelská inflace – jádrová (červen)
 • USA: Projevy J. Yellen (Fed) v Kongresu, Béžová kniha – zpráva o vývoji americké ekonomiky
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností