ČR: Index spotřebitelských cen v červenci +0,2 % m/m a +0,5 % r/r. Červencová inflace zrychlila více, než se očekávalo. Za růstem cen stálo především zdražení potravin. Výhled pro nadcházející měsíce počítá se zvyšující se inflací. I přesto nelze opomenout potenciální rizika, která jsou spojena s ruskými sankcemi, a která by mohla negativně působit i na vývoj cen v tuzemské ekonomice. Růst inflace by mohly ohrozit zejména sankce v podobě omezení dovozu některých potravin do Ruska.
Polsko: Export v prvním pololetí na Ukrajinu -26, % r/r, do Ruska -10,7 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Vývoj koruny na páru s eurem nebyl během včerejška doprovázen žádným trendem. Pohyby kurzu se uskutečnily v pásmu několika málo haléřů. Koruna se v pozdních odpoledních hodinách kotovala na 27,83 CZK/EUR. Dnešní ekonomický kalendář zeje prázdnotou. Lze nadále očekávat, že se výkyvy kurzu budou odehrávat v blízkosti úrovně 27,80 CZK/EUR.
CZK/USD & CZK/PLN: Volatilita koruny vůči americkému dolaru byla velmi nízká. Obchodování probíhalo těsně pod hladinou 20,80 CZK/USD. Domácí měna vůči zlotému mírně posílila. Kurz se kolem 17. hodiny kotoval na úrovni 6,629 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Co se týče zbytku středoevropského regionu, tak k žádné výrazně změně nedošlo. Forint se v průběhu dne pohyboval v blízkosti hranice 313,0 HUF/EUR. Zlotý si připsal malé ztráty a ukončil na 4,199 PLN/EUR.
USD/EUR: Na hlavním měnovém páru nedošlo na začátku týdne k žádné důležité události. Americký dolar uzavřel vůči euru na mírně silnějších hodnotách kolem úrovně 1,339 USD/EUR. Z dnešních statistik bude věnována pozornost německému ZEW indexu. Pokud budou čísla výrazně zaostávat za očekáváními, euro si pravděpodobně připíše další ztráty. Většího množství nových dat se dočkáme až v druhé polovině týdne. Do té doby se eurodolar bude obchodovat především kolem technických úrovní.
Očekávaná data a události
Slovensko: Index spotřebitelských cen (červenec)
Maďarsko: Index spotřebitelských cen (červenec)
Německo: ZEW Index ekonomického sentimentu (srpen)