Akcenta top

Ranní zprávy 12.9.2016

Ranní zprávy 12.9.2016
CZ2016-09-12 

Klíčové události

  • ČR: Index spotřebitelských cen v srpnu -0,2 % m/m a +0,6 % r/r. Česká národní banka uvedla, že srpnová inflace je v souladu s očekáváními, a potvrdila prognózu, která počítá s intervencemi až do poloviny roku 2017. 
  • Slovensko: Průmyslová produkce v červenci -14,3 % r/r. 
  • Německo: Obchodní bilance v červenci v přebytku 19,4 mld. EUR. 
  • USA: Velkoobchodní zásoby v červenci 0,0 % m/m. Představitel Fedu E. Rosengren řekl, že vidí dobré důvody k pozvolnému utahování měnové politiky, a že předpokládá pomalý návrat inflace ke svému 2 % cíli. Další člen Fedu R. Kaplan uvedl, že ekonomický vývoj v posledních měsících podpořil možnost zvýšení úrokových sazeb.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Závěr týdne nepřinesl na měnovém páru koruna s eurem nic nového a obchodovalo se nadále v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR. Během rána byla zveřejněna jedna z klíčových makrostatistik z tuzemské ekonomiky, a tím byla srpnová inflace. Růst spotřebitelských cen byl minulý měsíc opět relativně nízký a z pohledu České národní banky se pro nastavení její měnové politiky nic nemění. Růst spotřebitelských cen zůstává v souladu s její prognózou hluboko pod dvouprocentním inflačním cílem a ke 2 % by se měla inflace přiblížit až v polovině příštího roku. Na srpnový výsledek inflace tak centrální bankéři nijak reagovat nebudou.
  • USDCZK & PLNCZK: Domácí měna si v pátek vůči americkému dolaru pohoršila. V průběhu odpoledne oslabila až k 24,12 CZK/USD, poté ale tyto ztráty mírně korigovala a ukončila na 24,07 CZK/USD. Na páru se zlotým naopak posílila a umazala ztráty z předchozích dvou dní. Kolem 17. hodiny se kotovala na hladině 6,222 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny vůči euru slábly. Forint odepsal zisky, které sbíral od středy, a obchodní seanci završil v blízkosti úrovně 309,4 HUF/EUR. Zlotý se do pozdního odpoledne přesunul k hranici 4,339 PLN/EUR. 
  • EURUSD: V pátek nebyla na programu v podstatě žádná zásadnější makrodata. Na vývoj na trhu měla nakonec největší vliv vyjádření představitelů Fedu Kaplana a Rosengrena, kteří podpořili očekávání, že růst sazeb ve Spojených státech by se mohl uskutečnit již relativně brzy. Do vedení se dostal americký dolar, který do konce evropské seance posílil k 1,121 USD/EUR. Dnes to s ekonomickými daty opět nebude příliš slavné. Z tohoto pohledu bude důležitější až druhá polovina týdne, kdy ekonomický kalendář už bude poměrně plný.

Očekávaná data a události

  • Slovensko: Zaměstnanost (červenec)
  • Čína: Průmyslová produkce (srpen), Maloobchodní tržby (srpen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností