Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v září vzrostl na -7,2 ze srpnových -11,1 bodu.
USA: Index optimismu NFIB mezi malými podniky v srpnu vzrostl na 108,8 z červencových 107,9 bodu. Velkoobchodní zásoby v červenci vzrostly o 0,6 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru během úterý mírně oslabila. Zatímco ráno se obchodovalo těsně nad hladinou 25,60 CZK/EUR, tak v průběhu dne se kurz přesunul výše, k úrovni 25,65 CZK/EUR. Zatímco od začátku září přicházely pravidelně každý den nové makrostatistiky z domácí ekonomiky, tak včerejšek žádná zajímavější domácí čísla nenabídl. Ty statistiky, které byly již v září zveřejněny (průměrná mzda, maloobchod a průmysl, spotřebitelská inflace), tak svědčí o pokračující velmi solidní ekonomické aktivitě v ČR s přehřívajícím se pracovním trhem a silnými poptávkově inflačními tlaky. Výsledkem by tak mělo být velmi pravděpodobně zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB) na zářijovém zasedání (26. září). Zajímavé také bude v tomto a v první polovině příštího týdne sledovat případná vyjádření dalších centrálních bankéřů (M. Hampl a V. Benda celkem dost jasně avizovali, že budou v září hlasovat pro zvýšení sazeb). A další signály od členů ČNB ohledně zvýšení sazeb by měly prospívat i koruně, i když její kurz není odvislý jen od domácích ukazatelů a ČNB, ale silně i od vnějšího prostředí, které nyní středoevropským měnám ne zcela přeje.
USDCZK & PLNCZK: Zatímco v pondělí koruna vůči americkému dolaru posilovala, tak dnes nabrala přesně opačný vývoj a z ranních téměř 22 CZK/USD oslabila na odpoledních cca 22,15 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým obchodování probíhalo i nadále v okolí hladiny 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v úterý oslabil k hladině 325 HUF/EUR a polský zlotý se po ranním výletu k úrovni 4,30 PLN/EUR odpoledne pohyboval kolem hladiny 4,31.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro odevzdalo část včerejších zisků a kurz se vrátil zpět pod hladinu 1,16 USD/EUR. Na hlavním měnovém páru v posledních dnech probíhá dost neuspořádané obchodování v postranním trendu 1,15 – 1,165 USD/EUR. O dalším vývoji na EURUSD by mohla více napovědět druhá polovina týdne se čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky a statistikami z USA.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Průmyslová produkce (červenec), Vývoj zaměstnanosti (2. čtvrtletí)
USA: Ceny průmyslových výrobců (srpen), Béžová kniha Americké centrální banky (Fed)