ČR: Podíl nezaměstnaných osob v červnu mírně poklesl na 3,4 % z květnových 3,5 %.
USA: Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 0,2 % m/m a 3,0 % r/r a v jádrové složce o 0,2 % m/m a o 4,8 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru včera posílila lehce pod hladinu 23,80 CZK/EUR, zatímco v předchozích dnech se obchodovalo v okolí hladiny 23,85 CZK/EUR. Z domácích makro statistik byla včera zveřejněna červnová nezaměstnanost, respektive podíl nezaměstnaných osob (PNO). PNO v červnu pod vlivem doznívající pozitivní sezónnosti mírně poklesl na 3,4 % z květnových 3,5 %. V meziročním srovnání je nezaměstnanost vyšší o 0,3procentního bodu. Červen potvrdil, že čísla z domácího pracovního trhu zůstávají silná. Dopad již rok trvající stagnace (mělké recese) tuzemské ekonomiky do nezaměstnanosti je minimální. V souhrnu za celý letošní rok očekáváme, že PNO bude činit 3,7 %. Rizikem pro o něco citelnější růst nezaměstnanosti ve druhé polovině roku je výraznější propouštění v průmyslu v případě, že bude pokračovat pokles nových zakázek. Dnes je ze statistik na programu červnová spotřebitelská inflace, jejíž meziroční tempo velmi pravděpodobně zamíří pod 10 % (jednociferný růst naposledy v lednu 2022). Prognóza ČNB pro červen činí 10,1 % r/r.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna odpoledne prudce posílila po zveřejnění slabší inflace v USA a v závěru odpoledne se pohybovala na úrovni 21,40 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala primárně v rozmezí 5,35 – 5,37 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera vůči euru maďarský forint posílil na 375 HUF/EUR ke konci středečního odpoledne. Polský zlotý se pohyboval primárně v rozmezí 4,44 – 4,45 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu vyčkávalo na odpolední zveřejnění červnové inflace CPI v USA. Vzhledem k tomu, že růst inflace (0,2 % m/m a 3,0 % r/r) i její jádrové složky (0,2 % m/m a 4,8 % r/r) zaostaly za tržním konsenzem, tak dolar skokově oslabil a obchodování se přesunulo těsně nad hladinu 1,11 USD/EUR. Euro si tak vylepšilo letošní maximum. Z pohledu technické analýzy je nyní klíčová hladina 1,11. V případě jejího proražení se otevírá prostor pro rychlé posílení eura až k 1,145 USD/EUR v nejbližších dvou týdnech (Fed i ECB zasedají na konci července). Výraznější zpomalení červnové inflace zároveň posiluje pravděpodobnost, že Fed na červencovém zasedání zvýší úrokové sazby již naposledy a ukončí tak cyklus zvyšování sazeb, který byl zahájen loni v březnu.
Očekávaná data a události
ČR: Index spotřebitelských cen (červen), Index cen vývozu a dovozu zboží (květen)
Eurozóna: Průmyslová produkce (květen), Záznam z červnového zasedání Evropské centrální banky
USA: Index výrobních cen (červen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 8/7)