Akcenta top

Ranní zprávy 13.1.2015

Ranní zprávy 13.1.2015

Klíčové události

  • ČR: Maloobchodní tržby v listopadu +0,8 % r/r. Člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok uvedl, že banka nevidí žádné důvody k posunu měnového kurzu české koruny, avšak dosažení inflačního cíle se v současné době jeví vzdálenější. Rusnok také připomněl, že koruna je dobrým nástrojem pro udržení konkurenceschopnosti. 
  • Slovensko: Průmyslová produkce v listopadu -3,3 % r/r.
  • Eurozóna: Podle člena Rady guvernérů ECB Jozefa Makúcha je centrální banka připravena zahájit kvantitativní uvolňování, pokud nezaberou dosavadní opatření. Dodal však, že zatím je příliš brzy na to říct, v čem by kvantitativní uvolňování mohlo spočívat. Podle Makúchových slov ECB neočekává, že by se nízký růst cen v nejbližších čtvrtletích změnil, a že by se inflace dostala k 2 % cíli dříve než koncem roku 2016.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna vůči euru při vstupu do nového týdne prudce oslabila k 28,50 CZK/EUR. Stalo se tak především kvůli zvyšujícím se spekulacím, že by ČNB mohla posunout intervenční cíl směrem k úrovni 29,00 CZK/EUR. Koruně se posléze podařilo své ztráty částečně korigovat a kolem 17. hodiny se obchodovalo kolem hladiny 28,34 CZK/EUR. Výsledek maloobchodních tržeb sice zaostal za očekáváními, ale koruna na nová data nijak nereagovala.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Koruna na páru s americkým dolarem rozšířila ztráty z minulého týdne a oslabila nad hranici 24,00 CZK/USD. Mírně slabší ukončila i vůči zlotému. Na konci obchodní seance se pohybovala na 6,628 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn se včera nedařilo forintu, který během dne oslabil nad hranici 319,0 HUF/EUR. Po korekci uzavřel na 317,7 HUF/EUR. Volatilita zlotého vůči euru byla nízká. Kurz se kolem 17. hodiny kotoval na hladině 4,279 PLN/EUR. 
  • USD/EUR: Americkému dolaru se na hlavním měnovém páru zprvu dařilo, odpoledne však obrátil trend a nakonec si připsal pouze nepatrné zisky. V pozdních odpoledních hodinách se pohyboval kolem úrovně 1,182 USD/EUR. Výraznější výkyvy na trhu očekáváme zejména v druhé polovině týdne, kdy bude zveřejněna řada důležitých dat jak z eurozóny, tak ze Spojených států. Klíčové budou především výsledky inflace, kterých se dočkáme v pátek.

Očekávaná data a události

  • ČR: Běžný účet platební bilance (listopad)
  • Polsko: Běžný účet platební bilance (listopad)
  • USA: Bilance federálního rozpočtu (prosinec)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností