Klíčové události
• Nobelovu cenu za ekonomii v letošním roce získal Angus Deaton z Princetonské univerzity
• ČR: Objem dodaných vozů Škoda poklesl v září o 2,2 % r/r
Vývoj na devizovém trhu
• EURCZK: Koruna se vůči euru na úvod nového týdne pohybovala výhradně v okolí hladiny 27,10 CZK/EUR. Domácí ekonomický kalendář byl prázdný a ani dnes nebudou zveřejněna žádné domácí makroekonomické statistiky. I v dalších dnech tohoto týdne by se měla koruna pohybovat především v blízkém okolí hladiny 27,10 CZK/EUR. Posílit nemá koruna již téměř kam, když hranici 27 CZK/EUR střeží intervencemi Česká národní banka (ČNB). Oproti tomu k oslabení koruny se momentálně jen těžko hledají důvody.
• USDCZK & PLNCZK: Ani na měnovém páru koruny k americkému dolaru k žádným výraznějším výkyvům nedošlo. Vzhledem k absenci ekonomických dat a státnímu svátku v USA se tak během dne obchodovalo především v pásmu 23,80 – 23,90 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala především v rozmezí 6,40 – 6,45 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo především maďarskému forintu, který vůči euru v pondělní odpoledne posílil pod hladinu 310 HUF/EUR. Forint je k euru momentálně nejsilnější od druhé poloviny září. Oproti tomu polský zlotý k euru v pondělí stagnoval v rozmezí 4,215 – 4,23 PLN/EUR, když dopolední ztráty dokázal v odpoledních hodinách smazat.
• EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru byl na úvod nového týdnem poznamenán absencí významnějších ekonomických dat na obou stranách Atlantiku. Pokud k tomu přičteme státní svátek v USA, nelze se divit tomu, že pohyby na eurodolaru byly v pondělí jen velmi skrovné a téměř výhradně v rozmezí 1,136 – 1,139 USD/EUR. Dnešek bude z pohledu dat výrazně zajímavější, když hlavní slovo budou mít německé statistiky - spotřebitelská inflace a index ekonomického sentimentu ZEW.
Očekávaná data a události
• Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (říjen), Index spotřebitelských cen (září)
• USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB (září)