ČR: Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Vojtěch Benda uvedl, že české hospodářství se mírně přehřívá a vyšší sazby by měly být reakcí na růst mezd a jen mírné posilování koruny. Zvýšení úrokových sazeb o 50 až 75 bazických bodů letos by ekonomice podle jeho slov prospělo. Dodal, že do konce roku by mohlo dojít k jednomu až dvěma zvýšením sazeb.
Eurozóna:Průmyslová produkce v srpnu +1,4 % m/m a +3,8 % r/r. Představitel Evropské centrální banky (ECB) Peter Praet uvedl, že růst v eurozóně možná oživuje, ale že rozpojení mezi inflací a ekonomickou expanzí přetrvává.
USA: Index cen výrobců v září +0,4 % m/m a +2,6 % r/r. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 243 tisíc.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se vůči euru podařilo v závěru odpoledne lehce posílit a obchodní seance završila na 25,86 CZK/EUR. Komentář V. Bendy z ČNB nahrává našim očekáváním, že ČNB vzhledem k číslům přicházejícím z české ekonomiky již nebude dále otálet s utahováním měnové politiky a v listopadu znovu zvýší úrokové sazby. Bendova slova o teoretické možnosti dvojího zvýšení sazeb do konce letoška překvapila, ale s korunou pohnula jen mírně. Slabou reakci koruny lze přičíst na vrub tomu, že očekávání vyšších sazeb jsou již z velké části započítána v kurzu.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna korigovala středeční zisky a do pozdního odpoledne oslabila k úrovni 21,83 CZK/USD. Na páru se zlotým si mírně přilepšila a ukončila na 6,06 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: V rámci zbylých středoevropských měn se opět dařilo maďarskému forintu, který do závěru odpoledne posílil k hladině 308,6 HUF/EUR. Zlotý vykázal výkyvy na obě strany a kolem 17. hodiny se kotoval u hranice 4,27 PLN/EUR.
EURUSD: Euro včera zastavilo posilující trend a své zisky částečně korigovalo. Vývoj na trhu nebyl ani tolik o slábnutí eura, jako spíše o posilování dolaru. Dolar totiž reagoval na nová data z americké ekonomiky, která mírně překonala odhady. Na konci evropské seance se kurz eurodolaru obchodoval kolem 1,183 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Německo: Index spotřebitelských cen (září)
Polsko: Inflace bez cen potravin a energií (září)
Eurozóna: Projevy členů ECB (Mersch a Constancio)
USA: Maloobchodní prodeje (září), Projevy členů Fedu (Rosengren a Evans), Index spotřebitelských cen (září), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (říjen), Podnikové zásoby (srpen)