- ČR: Běžný účet platební bilance vykázal v září deficit ve výši 2,9 miliard korun, schodek se tak znatelně snížil ze srpnových 14,2 miliard korun, uvedla Česká národní banka.
- ČR: Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl uvedl, že úmyslem čtvrtečních intervencí je i poskytnout jistotu kurzového pásma, ve kterém by se koruna vůči euru měla v dlouhodobějším výhledu pohybovat. Hampl dále obhajoval inflační cílování, jakožto nejlepší prověřenou formu korigování měnové politiky. Další člen bankovní rady Kamil Janáček dodal, že v tuzemské ekonomice existovalo zřetelné riziko deflace a dopady intervence se v inflaci projeví buď v lednu, nebo únoru. V druhém čtvrtletí 2014 Janáček očekává inflaci nad hranicí 1 %.
- SR: Index spotřebitelských cen se v říjnu v meziměsíčním srovnání nezměnil. Meziroční inflace dosáhla úrovně 0,6 %.
- Německo: Meziroční inflace v říjnu zpomalila o 0,2 % na 1,2 % a pohybuje se tak na nejnižší hladině od srpna 2010. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,2 %.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna následovala další obchodní den bez výraznějších výkyvů a de facto celý den se kurz pohyboval do strany na hranici 27,00 CZK/EUR. Klidný vývoj domácí měny je opodstatnitelný šokovým oslabením koruny po intervencích a vyčkáváním investorů na nové fundamentální podněty. Nelze však očekávat vysoce volatilní období pro korunu, jelikož silnější úrovně jsou nekompromisně limitovány a hlídány centrální bankou, naopak k dalšímu výraznému oslabení koruny není zatím žádný důvod.
- Vůči americkému dolaru koruna posílila jen velice slabě, vývoj kurzu se obešel bez výraznějšího trendu. V závěru pozdního odpoledne se domácí měna kotovala na hranici 20,09 CZK/USD.
- Ve středoevropském regionu se dařilo zlotému, který z rána mírně posílil a své zisky si po zbytek dne udržel. Kolem 17. hodiny se pohyboval na úrovni 4,205 PLN/EUR. Forint v průběhu dne čelil v podstatě nevýznamným výkyvům na obě strany a uzavřel nepatrně slabší na hladině 298,8 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru euro posílilo a během pozdního odpoledne se pohybovalo na hranici 1,343 USD/EUR. Vzhledem k absenci nových dat jak z eurozóny, tak ze Spojených států, nebylo posílení společné evropské měny taženo fundamentálními prvky.
Dnešní očekávaná data a události
- SR: Maloobchodní tržby (září)
- Eurozóna: Průmyslová produkce (září)
- USA: MBA Žádosti o hypotéku (týden), Projevy členů Fedu