Akcenta top

Ranní zprávy 13.11.2017

Ranní zprávy 13.11.2017
CZ2017-11-13 

Klíčové události

  • ČR: V zápise z posledního zasedání ČNB bylo uvedeno, že v bankovní radě panoval konsensus o tom, že adekvátní reakcí na současné inflační tlaky je zvýšení úrokových sazeb. Opakovaně zaznělo, že je žádoucí zvyšovat je postupně. Dále na zasedání zaznělo, že pokud bude vývoj potvrzovat proinflační rizika, je možné využít kteréhokoli příštího měnověpolitického jednání k dalšímu zpřísnění měnové politiky. Člen bankovní rady V. Benda uvedl, že na trhu práce je znát zesilující napětí a dynamika růstu nominálních mezd v tržních odvětvích zrychlí na konci letošního roku až skoro na 8 %.
  • Polsko: Obchodní bilance dosáhla v období leden – září přebytku ve výši 8025 mil. PLN. 
  • USA: Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v listopadu poklesla z 100,7 b. na 97,8 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna v pátek nabrala vůči euru ztráty v rozsahu několika haléřů a týden završila na 25,56 CZK/EUR. Minulý týden byl bohatý na čerstvá data z české ekonomiky. Čísla z druhé poloviny týdne dokonce překonávala rekordy. Zatímco nezaměstnanosti v říjnu zamířila k historickým minimům, tak spotřebitelská inflace s 2,9 % pro změnu k pětiletému maximu. Hlavním zdrojem růstu inflace zůstávají potraviny. Inflace na úrovni 2,9 %, tj. těsně pod horní hranicí inflačního tolerančního pásmu ČNB ukazuje, že inflační tlaky jsou v české ekonomice daleko silnější než v eurozóně a tím pádem i další zvyšování úrokových sazeb ČNB je v tomto kontextu odůvodnitelné. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna v závěru týdne čelila na páru s americkým dolarem výkyvům na obě strany. Kolem 17. hodiny se pohybovala na 21,93 CZK/USD. Vůči zlotému zamířila ke slabším hodnotám a uzavřela u hranice 6,05 CZK/PLN. 
  • EURF & EURPLN: Volatilita forintu k euru byla nízká a obchodovalo se převážně v blízkosti hladiny 312 HUF/EUR. Zlotý si mírně polepšil a ukončil na úrovni 4,226 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Vývoj na eurodolaru byl mírně rozkolísaný a na konci evropské seance se kurz pohyboval u 1,166 USD/EUR. Americký dolar si tak připsal ztráty, které mu způsobily jednak negativní výsledek listopadové spotřebitelské důvěry, a jednak zvyšující se pochybnosti kolem chystané americké daňové reformy.

Očekávaná data a události

  • ČR: Běžný účet platební bilance (září)
  • Eurozóna: Projev viceprezidenta ECB V. Constancia
  • USA: Bilance federálního rozpočtu
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností