ČR: Na základě průzkumu ČTK mezi analytiky je ve 3. čtvrtletí letošního roku očekáván růst HDP ve výši 0,7 % mezičtvrtletně a 2,5 % meziročně.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru v úvodu nového týdne pohybovala několik haléřů pod hranicí 26 CZK/EUR. V nadcházejících dnech navíc rozhodně nelze vyloučit, že se podívá ještě výše, tj. nad hladinu 26, kde se naposledy nacházela na začátku července. Zatímco včerejšek byl na makroekonomické statistiky zcela nezajímavý, tak dnes bude zveřejněn zářijový běžný účet platební bilance. Statistikou týdne však bude až středeční předběžný odhad o výkonu české ekonomiky ve 3. čtvrtletí letošního roku. Trh počítá s růstem HDP o 0,7 % k/k a 2,5 % r/r a slabší výsledek by mohl být impulsem k oslabení koruny. Ke konci letošního roku může navíc do kurzu koruny negativně promluvit skutečnost, že dojde k expiraci zajištěných kontraktů na prodej EUR (forwardy, opce) řadě domácích exportních firem.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna na začátku nového týdne výrazně oslabila a zamířila nad hladinu 23 CZK/USD, na nejslabší hodnoty od loňského července. Důvodem včerejších korunových ztrát byl vývoj na hlavním měnovém páru EURUSD. Na měnovém páru koruny vůči polskému zlotému česká měna mírně posílila a přiblížila se z horní strany hranici 6 CZK/PLN. V Polsku se včera navíc s ohledem na státní svátek neobchodovalo.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v pondělí pohyboval především v rozmezí 321,50 – 322 HUF/EUR a polský zlotý mezi hladinami 4,29 – 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru již v pondělí brzy ráno euro vůči dolaru oslabilo a zamířilo pod hladinu 1,13 USD/EUR. Důvody je nutné hledat v kombinaci čtvrtečního (z minulého týdne) zasedání Fedu, kde Fed celkem jednoznačně naznačil, že hodlá pokračovat v rychlém zvyšování úrokových sazeb i v příštím roce a současnou hospodářskou slabostí a nejistotou v eurozóně. Ve středu navíc bude zveřejněn předběžný odhad o německém HDP, který podle všeho dost významně zpomalil.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (září)
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (listopad)
Polsko: Běžný účet platební bilance (září)
USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB (říjen)