Klíčové události
- SR: Index spotřebitelských cen se v listopadu meziměsíčně snížil o 0,1 %, meziročně inflace dosáhla 0,5 %.
- Eurozóna: Průmyslová výroba za říjen -1,1 % m/m a +0,2 % r/r.
- USA: Do 7. prosince vzrostl počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti o 68 tisíc na 368 tisíc, což byla nejvyšší úroveň od 5. září, uvedlo americké ministerstvo práce. Maloobchodní tržby se v listopadu zvýšily o 0,7 %. V meziročním srovnání růst maloobchodních tržeb zrychlil z 4,1 % na 4,7 %. Obchodní zásoby rostly v říjnu o 0,7 %, v meziročním srovnání se zásoby zvýšily o 3,6 %
Vývoj na devizovém trhu
- Koruně se včera vůči euru nedařilo. Domácí měna oslabila v odpoledních hodinách a opět zamířila těsně k hranici 27,50 CZK/EUR. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na hladině 27,47 CZK/EUR. Během dne nebyla zveřejněna žádná nová data z tuzemské ekonomiky, oslabení koruny tak bylo zapříčiněno spíše spekulativním charakterem.
- Domácí měna ztrácela i na páru s americkým dolarem. Do pozdního odpoledne se kurz zvýšil k úrovni 19,98 CZK/USD, stalo se tak v návaznosti na posílení dolaru na hlavních trzích. Vůči zlotému koruna posilovala až do poledne, kdy se pohybovala pod hranicí 6,55 CZK/PLN, v druhé polovině dne své zisky umazala a ukončila na hladině 6,56 CZK/PLN.
- Ve středoevropském regionu byl vývoj zlotého značně rozkolísaný. V dopoledních hodinách zlotý oslabil nad hranici 4,186 PLN/EUR, v průběhu odpoledne se odehrály výkyvy na obě strany a kolem 17. hodiny kurz uzavíral na 4,182 PLN/EUR. Forint ráno oslabil nad hranici 303,0 HUF/EUR, nad kterou se pohyboval po zbytek dne a ukončil mírně slabší na úrovni 303,1 HUF/EUR.
- Obchodování na hlavním měnovém páru bylo doprovázeno četnými výkyvy kurzu na obě strany. Ke zvýšené volatilitě přispěla i nová data jak z eurozóny, tak ze Spojených států, z jejichž výsledků nakonec těžil dolar. Kurz eurodolaru se tak vzdálil od hranice 1,380 USD/EUR a v závěru obchodní seance se kotoval na hladině 1,375 USD/EUR. Pro budoucí vývoj na hlavních trzích může být klíčové zasedání americké centrální banky (Fedu), které se uskuteční příští týden ve středu, a kdy bude opět rozhodováno o možném omezení tzv. programu kvantitativního uvolňování.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Běžný účet platební bilance (říjen)
- SR: Nové objednávky v průmyslu (říjen)
- Maďarsko: Průmyslová produkce (říjen)
- Polsko: Index spotřebitelských cen (listopad)
- USA: Index cen výrobců (listopad)