Polsko: Tamní centrální banka zvýšila odhad růstu HDP pro rok 2018 na 4,2 % z předchozích 3,6 %, zatímco výhled na spotřebitelskou inflaci pro letošek snížila na 2,1 % z předchozích 2,3 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru na úvod týdne mírně posílila a obchodování se během odpoledne usadilo v blízkosti hladiny 25,45 CZK/EUR. Výrazněji nad hladinu 25,40 přitom koruna oslabila v pátek po překvapivém zpomalení únorové spotřebitelské inflace. Včera nebyla zveřejněna žádná významnější domácí makroekonomická data a podobné to bude i dnes. Na domácí makrostatsitiky bude bohatší až druhá polovina týdne, kdy budou poutat pozornost především lednové údaje z průmyslu, ze stavebnictví a z maloobchodu. Z předstihových ukazatelů vyplývá, že začátek letošního roku byl z pohledu české ekonomiky velmi příznivý, což by měla stvrdit právě výše uvedená tvrdá data. Nedostatek domácích statistik by se měl v první polovině tohoto týdne projevit klidnějším obchodováním koruny, nejpravděpodobněji v rozmezí 24,40 – 24,50 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v úvodu týdne pohybovala zhruba v rozmezí 20,60 – 20,70 CZK/USD. K minimálním pohybům přispěla absence důležitějších makroekonomických dat v eurozóně i v USA. Vůči polskému zlotému koruna posílila o cca 3 haléře na pozdně odpoledních 6,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint v úvodu týdne vůči euru oslabil k hladině 312 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru v pondělí rovněž ztrácel a odpoledne zamířil nad hladinu 4,20 PLN/EUR. Polská centrální banka včera zveřejnila novou makroekonomickou prognózu, ve které letos očekává rychlejší růst HDP, avšak pomalejší růst inflace.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úvodu týdne obchodovalo kolem hladiny 1,23 USD/EUR, respektive v rozmezí 1,229 – 1,234 USD/EUR. V úvodu týdne nebyla zveřejněna žádná významnější makroekonomická data ani v eurozóně ani v USA. Víkendové rozhovory mezi zástupci Evropské unie a USA ohledně zavedení cel na dovoz oceli a hliníku do USA k jednoznačnému závěru nedospěly a cla tak budou nepochybně předmětem vyjednávání i v tomto týdnu. Úterý bude na ekonomické statistiky bohatší, když dnes bude poutat pozornost především únorová spotřebitelská inflace v USA, která v lednu překvapila rychlejším růstem.
Očekávaná data a události
USA: Index spotřebitelských cen (únor), Index optimismu NFIB mezi malými podniky (únor), Průměrné hodinové výdělky (únor)