ČR: Ředitel sekce měnové ČNB T. Holub uvedl, že ČNB bude měnit svoje úrokové sazby obezřetně, a že jejich zvyšování bude pravděpodobně pozvolné.
Polsko: Inflace bez cen potravin a energií v březnu +0,6 % r/r.
USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu +1,5 % t/t. Ceny dováženého zboží v březnu -0,2 % r/r.
MMF: Šéfka MMF Ch. Lagardová řekla, že globální ekonomické zotavení získává setrvačnost, a že rizika představují politická nejistota a utahování měnových podmínek.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se včera vůči euru pohybovala do strany kolem hladiny 26,65 CZK/EUR. Obchodní seanci završila na 26,70 CZK/EUR. S ohledem na nedávný výrazný příliv spekulativního kapitálu do koruny očekáváme, že větší výkyvy na koruně mohou teprve přijít. Přestože guvernér ČNB J. Rusnok v úterý uvedl, že rovnovážný kurz koruny k euru by se měl nacházet zhruba v okolí současných hodnot, s tím však nesouhlasíme. Vzhledem k přebytkům vnějších bilancí podle nás rovnovážná úroveň leží přibližně kolem úrovně 25 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna lehce slábla a v závěru odpoledne se kotovala u hladiny 25,14 CZK/USD. Vůči zlotému si koruna nejdříve připsala malé zisky, poté je všechny odevzdala zpět a ukončila na 6,283 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Volatilita zlotého vůči euru byla nízká. Obchodovalo se pásmu 4,241 – 4,253 PLN/EUR a kurz uzavřel u 4,25 PLN/EUR. Forint nejdříve posílil k 311 HUF/EUR, v pozdních odpoledních hodinách se nakonec pohyboval v červených číslech u 312,3 HUF/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera nic zajímavého neodehrálo. V závěru evropské seance se kurz eurodolar kotoval u hranice 1,062 USD/EUR. Větších výkyvů jsme nebyli svědky mimo jiné i kvůli absenci nových důležitějších makrodat. Důležitější data ze Spojených států přijdou až v pátek.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (únor)
Slovensko: Index spotřebitelských cen (březen)
Polsko: Běžný účet platební bilance (únor)
Německo: Index spotřebitelských cen (březen)
USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Index cen výrobců (březen), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (únor)