ČR: Spotřebitelské ceny v dubnu oproti předchozímu měsíci stagnovaly a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostly pouze o 0,1 %. Míra nezaměstnanosti, vyjádřená jako podíl nezaměstnaných osob, v dubnu poklesla na 7,9 % z březnových 8,3 %.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Obchodování koruny s eurem na začátku nového týdne příliš zajímavé nebylo a odehrávalo se v řádu několika haléřů vesměs na spodní straně hladiny 27,40 CZK/EUR. Zveřejněné statistiky z domácí ekonomiky se podle předpokladů do kurzu koruny v podstatě nepromítly. Dubnová inflace skončila opět pod odhadem České národní banky (ČNB) s marginálním meziročním růstem o 0,1 %. Bankovní rada ČNB na zasedání v minulém týdnu hovořila o možném prodloužení intervenčního režimu hlouběji do roku 2015, když důvodem je právě pomalejší návrat inflace směrem k dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Z tohoto pohledu výsledek dubnové inflace na měnovou politiku ČNB žádný vliv nemá. Statistika nezaměstnanosti se do kurzu koruny tradičně nijak nepromítá. Kurzotvorným faktorem v tomto týdnu tak zůstává ještě čtvrteční první odhad hrubého domácího produktu (HDP) za 1. čtvrtletí letošního roku. Ani od této statistiky však výraznější dopad na kurz koruny neočekávám. Nejpravděpodobnější variantou zůstává obchodování kolem hladiny 27,40 CZK/EUR, eventuálně testování úrovně 27,30 CZK/EUR.
CZK/USD & CZK/PLN: Vůči americkému dolaru se koruna po většinu dne pohybovala v blízkosti hladiny 19,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým obchodování probíhalo kolem úrovně 6,55 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn se kurz zlotého k euru nacházel většinou těsně pod hladinou 4,18 PLN/EUR a kurz maďarského forintu k euru pro změnu lehce nad úrovní 303 HUF/EUR.
USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se většina obchodů uskutečnila v rozmezí 1,375 - 1,377 USD/EUR. Důvodem byla naprostá absence ekonomických dat z obou stran Atlantiku. Dnešek bude na ekonomická data výrazně bohatší a lze tak očekávat i větší pohyby. V krátkodobém horizontu nelze vyloučit další oslabení eura a testování hladiny 1,37 USD/EUR. Výraznější eurové ztráty však neočekávám, když pro střednědobý vývoj na eurodolaru bude pravděpodobně klíčové až červnové zasedání Evropské centrální banky (ECB).
Očekávaná data a události
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (květen)
USA: Maloobchodní tržby (duben), Index optimismu malých a středních podniků NFIB (duben)