Klíčové události
- Německo: Statistický úřad uvedl, že meziroční růst indexu spotřebitelských cen CPI v květnu zrychlil na 1,5 % z dubnových 1,2 %, kdy byla inflace na nejnižší hladině od září 2010. V meziměsíčním srovnání rostl index o 0,4 % a následoval snížení o 0,5 % v předchozím měsíci.
- EU: Průmyslová výroba eurozóny zaznamenala v dubnu zvýšení o 0,4 % a následovala tak růst o 0,9 % z března, uvedl statistický úřad. Index produkce stoupl na 100,3 bodů, a je na srovnatelné úrovni ze září loňského roku. Tří měsíční růst výroby je tak nejsilnější od 4. čtvrtletí 2010.
- USA: Objem hypotečních žádostí se zvýšil, a i to navzdory zvyšujícím se úrokovým sazbám. Podle týdenního průzkumu celonárodní bankovní asociace do 7. června vzrostl kompozitní index o 5% po poklesu o 11,5% v předchozím období. Objem žádostí tak zaznamenal první nárůst za posledních pět týdnů.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna z ranních hodin nabrala depreciační trend, ten se však obrátil v průběhu odpoledních hodin. Vůči euru probíhalo obchodování především nad hladinou 25,60 CZK/EUR, kolem 17 hodiny se kurz kotoval na úrovni 25,62 CZK/EUR. Na páru s dolarem se koruně po odpolední korekci podařilo umazat ztráty z první poloviny seance a v jejím závěru ukončila ve srovnání s předchozím dnem se ziskem 10 haléřů na hladině 19,20 CZK/USD. Jelikož nebyly zveřejněny žádné nové makroekonomické údaje z tuzemska, obchodování koruny nebylo významněji fundamentálně ovlivněno.
- Měny středoevropského regionu včera nedoprovázel silný trend. Forint se celý den pohyboval převážně do strany, k závěru obchodní seance nepatrně posílil na úroveň 295,65 HUF/EUR. Zlotý z rána posílil pod hladinu 4,25 PLN/EUR, v průběhu dne přišel pouze o malou část svých zisků a během pozdních odpoledních hodin se kurz kotoval na úrovni 4,255 PLN/EUR.
- Obchodování na hlavním měnovém páru bylo včera rozkolísané, euro z počátku dne oslabilo, v odpoledních hodinách však obrátilo trend a do konce obchodních hodin zamířilo k hladině 1,334 USD/EUR. Pozitivnímu vývoji eura vůči dolaru mohly dopomoci i nové údaje z eurozóny, kdy průmyslová výroba předčila většinová očekávání.
Dnešní očekávaná data a události
- SR: Index spotřebitelských cen (květen)
- Polsko: Index spotřebitelských cen (květen)
- USA: Maloobchodní prodeje (květen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden)