Eurozóna: Průmyslová produkce v dubnu vzrostla o 0,8 % m/m a o 1,4 % r/r.
USA: Maloobchodní tržby v květnu vzrostly o 0,3 % m/m. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden činil 317 tis.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Koruna vůči euru ve čtvrtek odpoledne bez zjevných důvodů posílila lehce pod hladinu 27,40 CZK/EUR. Navzdory lehkému posílení koruny však byly pohyby na tomto měnovém páru minimální v řádu jen několika haléřů. Dnes Česká národní banka (ČNB) mimo jiné zveřejní statistku platební bilance za duben. Dopad do kurzu koruny však od výsledku této statistiky očekávat nelze. Další oslabení koruny k euru dnes neočekávám a jako pravděpodobnější variantu vidím její návrat do koridoru vymezeného hranicemi 27,40 – 27,50 CZK/EUR, kde se až na výjimky obchodovalo za poslední měsíc.
CZK/USD & CZK/PLN: Několikahaléřové zisky a návrat blíže hladině 20,20 CZK/USD si koruna připsala na měnovém páru s americkým dolarem. Zatímco výhled pro nejbližší dny se pojí s otazníkem, i když i zde preferuji scénář pokračujícího oslabování koruny, tak v delším časovém horizontu by měla koruna k americké měně dále ztrácet. Rovněž k polskému zlotému koruna ve čtvrtek mírně posílila a v závěru dopoledne se dostala pod hladinu 6,67 CZK/PLN. Dnes bude v Polsku zveřejněn květnový výsledek spotřebitelské inflace, který se může promítnout do hodnoty kurzu. Vzhledem k tomu, že další zisky zlotého k euru jsou z mého pohledu v nejbližších dnech limitovány, tak neočekávám ani další oslabování koruny vůči zlotému. Obchodování by tak v nejbližších dnech mělo být limitováno hladinou 6,70 CZK/PLN (mezibankovní trh).
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru během dne stagnoval a teprve v závěru odpoledne mírně oslabil k úrovni 4,11 PLN/EUR. Kurz zlotého dnes bude ovlivněn zveřejněním výsledku květnové inflace. V blízkosti hladiny 306 HUF/EUR se pohyboval kurz maďarského forintu k euru.
USD/EUR: Na hlavním měnovém páru panovala poklidná atmosféra bez výraznějších pohybů. Dopad statistik do kurzu byl minimální a obchodování se až na výjimky odehrávalo v pásmu 1,352 – 1,355 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (duben)
Eurozóna: Obchodní bilance (duben)
Německo: Index spotřebitelských cen (květen)
Polsko: Index spotřebitelských cen (květen)
USA: Spotřebitelská důvěra měřena indexem Michiganské univerzity (předběžný údaj za červen)