Akcenta top

Ranní zprávy 13.6.2019

Ranní zprávy 13.6.2019
CZ2019-06-13 

Klíčové události

  • Eurozóna: Prezident ECB Mario Draghi varoval před riziky obchodních válek. Mezi neohroženějšími zeměmi v Evropě je dle jeho názoru i Česká republika.
  • USA: Index spotřebitelských cen CPI vykázal v květnu růst o 1,8 % r/r. Jádrový index spotřebitelských cen pak vykázal růst o 2 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Kurz koruny vůči euru se i během středečního obchodování pohyboval především do strany. Vzhledem k tomu, že žádná významná data z české ekonomiky ve středu zveřejněna nebyla, nejvíce obchodníky české koruny nejspíš zaujal projev prezidenta ECB Maria Draghiho. Ten se vyjadřoval o obchodních válkách a jejich riziku pro evropskou ekonomiku. Speciálně pak varoval před riziky zavedení cel ze strany USA na automobily z Evropské unie. Jako nejzranitelnější země EU, kterých se tato cla mohou dotknout, pak považuje Českou republiku, Slovensko, Polsko a Rumunsko. Koruna na tento projev ale příliš nezareagovala, a dokonce během včerejška dokázala posílit. Okolo páté hodiny odpoledne se tak její kurz pohyboval na hladině 25,59 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: Ani vůči dolaru se kurz koruny příliš nezměnil a během středečního odpoledne se tak měnový pár CZK/USD obchodoval na úrovni 22,60. Vůči zlotému pak česká měna mírně oslabila a okolo páté hodiny odpoledne se obchodovala s kurzem 6,02 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Maďarský forint během středy vůči euru mírně oslabil a jeho kurz tak vzrostl na úroveň 321,9 HUF/EUR. Naopak polský zlotý posílil a jeho kurz během středy vyklesal až na hladinu 4,25 PLN/EUR.
  • EURUSD: Kurz eurodolaru také nebyl příliš volatilní. Z dat z americké ekonomiky byly sledovány výsledky indexu spotřebitelských cen CPI. Ten vykázal růst o 1,8 % r/r. Jádrový index spotřebitelských cen pak vykázal růst o 2 % r/r. V obou případech tyto výsledky byly jen o 0,1 % nižší, než s čím počítal konsensus trhu. Fundament se tak nezměnil, a i nadále platí, že v případě rozhodování o uvolňování měnové politiky bude jak u Fedu tak i ECB rozhodovat především vývoj makroekonomických rizik, která mohou souviset např. s již zmíněnými obchodními válkami. Včerejšek tak změnu fundamentu hlavního měnového páru světa nepřinesl a kurz eurodolaru se prakticky nezměnil. Okolo páté hodiny odpoledne se tak kurz USD/EUR obchodoval na hladině 1,132.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Průmyslová výroba (duben)
  • ČR: Běžný účet (duben)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností