USA:Spotřebitelská inflace v červenci vzrostla o 0,2 % m/m a 2,9 % r/r. Meziroční jádrová inflace zrychlila na 2,4 % r/r. Průměrné hodinové výdělky však v červenci o 0,2 % r/r poklesly.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se i v závěru minulého týdne vůči euru pohybovala především v okolí hladiny 25,60 CZK/EUR a v podstatě nijak významněji nereagovala na prudký výprodej turecké liry (ta vůči americkému dolaru během pátku oslabila o téměř 20 %! – pro srovnání koruna po ohlášení kurzového závazku ČNB v listopadu 2013 jen o cca 7 %). Ve 2. čtvrtletí letošního roku lze přitom vysledovat řadu časových úseků, kdy měl vývoj turecké liry na středoevropské měny včetně koruny celkem značný vliv. Úplně nelze vyloučit, že se negativní sentiment z Turecka v tomto týdnu přenese i do středoevropského regionu. Z domácích makroekonomických dat dnes bude zveřejněna červnová platební bilance, když běžný účet by měl s ohledem na odliv dividend do zahraniční vykázat záporné saldo.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pátek výrazně oslabila, když reagovala na vývoj na eurodolaru. Během odpoledne se kurz vydal nad hladinu 22,40 CZK/USD do těsné blízkosti letošních korunových minim. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo těsně pod hladinou 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v pátek oslabil až na 323 HUF/EUR, když forint byl ze středoevropských měn nejvýznamněji ovlivněn negativním děním v Turecku. Polský zlotý v pátek vůči euru rovněž ztrácel až k úrovni 4,30 PLN/EUR – ve druhé polovině odpoledne však dokázal část ztrát smazat a zamířit k úrovni 4,28.
EURUSD: Euro vůči dolaru v pátek brzy ráno zamířilo pod hladinu 1,15 USD/EUR a po celý den se obchodovalo pod touto úrovní. Společná evropská měna se tak propadla na nová letošní minima a je nejslabší od loňského června. Spouštěčem oslabení eura mohl být výprodej turecké liry, když řada evropských bank má v Turecku významné investice. Dalším a dlouhodobějším důvodem oslabení eura je nárůst rizikové averze na finančních trzích především s ohledem na stupňující se nárůst obchodního protekcionismu v globální ekonomice. Nárůst rizikové averze byl v pátek patrný i z posílení tzv. bezpečných měn – kromě dolaru např. i švýcarského franku. Z pohledu technické analýzy se dolaru otevírá prostor k dalším ziskům směrem k úrovni 1,10 USD/EUR s tím, že důležité bude, zda se obchodování v tomto týdnu udrží pod hladinou 1,15.