ČR: Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 1,6 % m/m a o 17,2 % r/r a v jádrové složce o 14,6 % r/r.
Eurozóna: Průmyslová produkce v květnu vzrostla o 0,8 % m/m a 1,6 % r/r.
Německo: Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly finálně o 0,1 % m/m a o 7,6 % r/r.
USA: Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 1,3 % m/m a o 9,1 % r/r a v jádrové složce o 5,9 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna včera ráno vůči euru opět prudce posílila a krátce se dostala pod hladinu 24,30 CZK/EUR. Impulsem byl vyšší růst červnové spotřebitelské inflace oproti tržnímu odhadu. Koruna si tak od minulého pátku vůči euru připsala téměř 50 haléřů. Otevřeně přiznáváme, že s tak výrazným posílením koruny v posledních dnech jsme rozhodně nepočítali a je pro nás, ostatně jako pro všechny účastníky finančního trhu, překvapením. Nejpravděpodobnějším důvodem tohoto posílení je to, že finanční trh po zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) minulý čtvrtek redukoval sázky na to, že budou ukončeny devizové intervence na podporu koruny. A včera další výrazné zrychlení červnové inflace pro změnu zvýšilo šance, že ČNB na srpnovém zasedání nakonec přeci jen mírně zvýší sazby (v červnu rychlý růst jádrové složky inflace). A do toho nelze vyloučit ani výraznější intervenční aktivitu ČNB. I nadále však předpokládáme, že zisky koruny jsou jen dočasné. Spotřebitelská inflace v červnu vzrostla již o 17,2 % a s ohledem na vývoj cen energií lze ve 3. čtvrtletí očekávat další zrychlení inflace až k 20 %.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera posílila až k úrovni 24,10 CZK/USD a to nejprve po ranní inflaci a následně i později odpoledne, kdy se svezla s vývojem na eurodolaru. Vůči polskému zlotému koruna posílila těsně nad hranici 5 CZK/PLN – historické maximum koruny.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera opět setrvávaly pod prodejním tlakem, ale výraznější ztráty si nakonec nepřispaly. Maďarský forint se pohyboval v rozmezí 407 – 411 HUF/EUR a polský zlotý v rozmezí 4,80 – 4,85 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu obchodovalo na horní straně parity a odpoledne, po zveřejnění vyšší červnové inflace v USA (pro americký Fed je nepříjemný především vývoj jádrové inflace), euro krátce oslabilo těsně pod hranici 1 USD/EUR. Na dlouhodobější setrvání pod paritou to však zatím nestačilo. Z technického pohledu je nyní klíčová hranice 1 USD/EUR, která bezpochyby bude opět testována. Další várku důležitých makroekonomických statistik z USA přinese páteční odpoledne.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (květen)
Polsko: Běžný účet platební bilance (květen)
USA: Index cen průmyslových výrobců (červen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 9/7), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Waller