Akcenta top

Ranní zprávy 14.09.2022

Ranní zprávy 14.09.2022
CZ2022_09_14

Klíčové události

  • ČR: Běžný účet platební bilance skončil v červenci schodkem ve výši 24,17 mld. Kč.
  • Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v září klesá na -60,7 b.
  • Německo: Spotřebitelské ceny v srpnu dle finálních dat vzrostly o 0,3 % m/m a o 7,9 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU o 0,4 % m/m a o 8,8 % r/r). Index ekonomického sentimentu ZEW v září klesá na -61,9 b. Dílčí index hodnocení současné situace v září klesá na -60,5 b.
  • USA: Spotřebitelské ceny v srpnu vzrostly o 0,1 % m/m a o 8,3 % r/r. Index optimismu mezi malými podniky NFIB v srpnu vzrostl na 91,8 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura včera převažovalo obchodování v rozmezí 24,51 – 24,57 CZK/EUR, v souhrnu koruna mírně oslabila. Viceguvernérka České národní banky (ČNB) E. Zamrazilová uvedla, že zatím vše hovoří pro stabilitu sazeb, hlasovala by tedy pro ponechání sazeb na stávající úrovni. Finální rozhodnutí však bude záležet na dalších datech z tuzemské ekonomiky, ta nyní dle Zamrazilové ukazují, že vrchol inflace může být níže, než se původně předpokládalo. Uvedla také, že klíčová jsou pro ni data o růstu mezd – pokud by dosáhl nad 5-6 %, byl by to pro ni signál, aby hlasovala pro navýšení sazeb. Pro zachování sazeb na stávající úrovni bude (dle očekávání) hlasovat také O. Dědek, který spolu se současným guvernérem A. Michlem patří k odpůrcům jejich výrazného navyšování. Také podle něho poslední data ukazují, že jsme poblíž vrcholu inflace.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči dolaru se v úterý koruně nedařilo, když odpoledne prudce oslabila nad hladinu 24,45 CZK/USD a reagovala tak na vývoj na eurodolaru. Na měnovém páru s polským zlotým se koruně naopak podařilo posílit, když v závěru odpoledne zakončila na hladině 5,20 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint na měnovém páru s eurem stejně jako v úvodu týdne zavíral mírně nad hladinou 396,5 HUF/EUR. Později odpoledne si však začal připisovat ztráty a mířil nad hladinu 398 HUF/EUR. Polskému zlotému se vůči společné evropské měně nedařilo, postupně zamířil z ranních 4,695 PLN/EUR nad hladinu 4,715 PLN/EUR na konci odpoledne.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera dařilo dolaru, který po zveřejnění americké srpnové spotřebitelské inflace mířil k paritě (pod kterou posílil až k večeru). Srpnová inflace sice mírně zpomalila meziroční růst, vzrostla však více, než se čekalo. Zrychlil také meziroční růst v jádrové složce (nyní 6,3 % r/r).

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Průmyslová produkce (červenec)
  • USA: Ceny průmyslových výrobců (srpen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností